Menu
17

یک UX کار حرفه ای کیست ؟ - قسمت اول

یک UX کار حرفه ای کیست ؟ -  قسمت اول

امروزه طراحی UX یک استاندارد برای موفقیت در صعنت فن آوری می باشد و طراحی سایت نیز برای موفقیت نیاز به UX مناسب خود دارد برای همین  طراحان زمان زیادی را صرف تولید UX مناسب می کنند . در واقع یک UX کار حرفه ای فقط یک طراح خوب نمی باشد بلکه توانایی و درک درستی از انسان و رفتار آن نیز دارد و آن را در طراحی های خود به کار می برد .  البته متاسفانه هر طراحی ادعا می کند در UX مهارت فوق العاده ای دارد و بیشتر شرکت ها با جملات بسیار زیبا در زمینه UX به مشتریان خود اینگونه القا می کنند که بهترین متخصصان UX را استخدام کرده اند .  اما واقعا چنین مهارتی وجود دارد؟ چگونه پی ببریم که یک طراح دارای چنین مهارتی می باشد ؟ ما در این مقاله قصد داریم موارد ضروری که باید طراح و متخصصان UX در هنگام طراحی سایت رعایت کنند را توضیح دهیم تا شما پی به حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن کار آنها ببرید .


طراحی UX با درک کامل نیازهای مشتری

یک UX کار حرفه ای هیچ وقت قبل از دانستن کامل نیازهای یک مشتری شروع به طراحی سایت آن نمی کند در واقع بدون دانستن نیازهای مشتری چگونه می توان یک طرح جامع تولید کرد و آن را به مشتری پیشنهاد داد . درست است که شاید با دانستن کسب و کار مشتری حدس و گمانی از ذهن طراحان برای طراحی عبور کند اما هر مشتری بنا به محصولات و خدمات خود نگرانی های خاص خود را دارد و بدون گوش کردن و فهمیدن این نگرانی ها چگونه می توان یک طراحی موفق ایجاد کرد .


سوابق کاری آن ها و مهارت های روانشناسی

شاید این یک راه حل ساده برای فهمیدن اینکه طراح و یا شرکت دارای متخصصان خوبی در زمینه UX می باشد، است . البته شما از نفرات و سوابق طراحان در زمینه های مختلف نیز می توانید پی ببرید طراح مورد نظر تا چه اندازه به UX آشنا می باشد . برطبق آمارهای گرفته شده متخصصان UX تنها در زمینه طراحی و توسعه وب مهارت ندارند آنها مهارت های دیگری بخصوص در زمینه روانشناسی و رفتار انسان ها دارند . در واقع بسیاری از ما با خواندن چند مقاله می توانیم ادعا کنیم که یک متخصص UXهستیم ولی چیزی که تمایز متخصصان UX با یک طراح را مشخص می کند خلاقیت می باشد و این مورد زمانی به دست می آید که طراح بتواند رفتار انسان را به درستی درک نماید .

طرح های انقلابی و شگفت آور

بسیاری از طرح ها امروزه با آنکه زیبا به نظر می رسند اما تکراری می باشند . و این نشان می دهد متخصصان UX کار شرکت ها فقط طرح ها را کپی کرده اند و تنها منتظر می مانند تا یک طرح ایجاد شوند تا از آن در سایت خود استفاده نمایند . ولی در واقع یک متخصص UX هنگام طراحی سایت بنا به نیاز مشتری و محیط کسب و کار آن یک طرح جدید و خلاقانه پیشنهاد می کند که شما با دیدن آن متوجه تمایز این طراحی با طراح های پیشنهادی دیگر می شوید . در واقع یک UX کار حرفه ای برای پیدا کردن راه حل مشکلات و موانع پیش رو فقط به دنبال روش های سنتی و قدیمی و یا استفاده شده توسط طراحان دیگر نیست و خود با آن چالش ها روبرو شده و با ایجاد خلاقیت آن مسائل را تبدیل به یک فرصت خلاقانه می کند.


صداقت داشتن با مشتری و استراتژی درست UX

بسیاری از شرکت ها برای گرفتن مشتری هر آنچه که آنها درخواست می کنند را می پذیرند در صورتی که بعضی از درخواست ها غلط می باشند و بعضی از درخواست ها در توانایی آنها نمی باشد و نیاز به زمان بیشتری جهت کار بر روی آن مسائل می باشد . در واقع تجربه کاربری یا همان UX (User exprience) یک رشته منظم که شامل درک مسائل کاربران از چشم انداز خود می باشد ، همچنین ارزیابی روشنی از مشکلات و مسائل پیش رو اجاد راه حل های موثر و مفید برای برطرف کردن آنها خواهد داد. بنابراین UX واقعی قطعا نیاز به زمان مناسب برای طراحی و تولید دارد و این زمان بدلیل عجله مشتریان از یک سو و جلب مشتری از طرف شرکت ها از سو دیگر از دست می رود و به یک طراحی کپی از UX های دیگر که شاید مربوط به آن مشتری و مشکلات آن نباشد تبدیل می شود .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (192)
گروه خبر: طراحی سایت, UX
کد خبر: 1651


  • یک UX کار حرفه ای کیست ؟ -  قسمت اول