Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
02

طراحی کاربر محور در طراحی سایت و محصولات

طراحی کاربر محور در طراحی سایت و محصولات

امروزه تکنولوژی هر روز در حال دگرگونی است محصولات و طراحی های زیادی هر روز جای خود را به محصولات و طراحی های دیگر می دهند . اما چگونه در این روند روز افزون تکنولوژی یک شرکت می تواند طراحی موفقی داشته باشد . امروزه شرکت ها دریافت اند که باید طراحی کاربر محور برای طراح های خود ایجاد نمایند . برای مثال در حالی که چند سال پیش تعامل برای یک طراحی و حتی محصول بین کاربران و شرکت های طراحی سایت و یا شرکت های تولید کننده محصول وجود نداشت امروزه کاربران با دادن نظرات و قرار دادن پست های مختلف شروع به اصلاح طراحی ایجاد شده توسط شرکت ها می نمایند و آنها را وادار می کنند که نظرات آنها در طراحی دیده شود .


طراحی کاربر محور چیست؟

  طراحی کاربر محور(User-centred design) یا به طور اختصاری UCD مجموعه فرآیندی است که تمرکز برای قرار دادن کاربران در مرکز طراحی سایت و یا طراحی محصول را ایجاد می کند . یک طراح هنگام طراحی سایت نیازها و اهداف کاربران را هنگام طراحی در نظر می گیرد . تعریف رسمی طراحی کاربر محور را انجمن حرفه ای های کاربردی (Usability Professionals Association) یا به طور اختصاری UPA تعریف کرده است : "طراحی کاربر محور رویکردی است که زمینه فراهم آوردن اطلاعات افراد را که می خواهند از سایت و یا محصولات ایجاد شده استفاده نمایند ایجاد می کنند". در واقع این اطلاعات به طراح هنگام طراحی کمک می کند .


تفاوت طراحی کاربر محور و انسان محور

طراحی کاربر محور در هنگام طراحی سایت به طور متناوب با طراحی انسان محور استفاده می شود اما تفاوت آنها در این است که آن زیر مجموعه طراحی انسان محور می باشد . به عبارتی دیگر همه کاربران انسان هستند ولی همه انسان ها کاربران سایت و یا محصول شما نخواهند بود بنابراین کاربر محور نیاز به تجریه تحلیل عمیق تر از کاربران و یا مخاطبان سایت شما دارد . شما هنگام طراحی سایت و یا محصول نباید عادت های عادی کاربران خود را بدانید بلکه باید عادت ها و نیازهای کاربران خاص خود را هنگام طراحی سایت و یا محصول در نظر بگیرید .


طراحی کاربر محور و UX

طراحی کابر محور به UX در هنگام طراحی سایت و یا محصول کمک می کند تا آن را بهتر طراحی کنیم . در واقع طراحی کاربر محور کمک می کند تا نیازهای کاربران و ویژگی ها و یا خصوصیاتی که هنگام طراحی سایت و یا محصول باید یک طراح به آن توجه داشته باشد را هنگام طراحی UX ایجاد نماید . همچنین طراحی کاربر محور باید در کل تجربه مشتری یا Customer Experience اجرای شود . این باعث می شود نظرات شخصی و حدس و گمان هنگام طراحی سایت و یا محصول که باعث خراب شدن طراحی می شود به حداقل برسد .

طراحی کاربر محور در دنیای تجاری

متاسفانه هنوز شرکت های در جهان وجود دارند که اولویت خود را به جای کاربران خود، کسب و کار شرکت می دانند و ابتدای امر طراحی سایت و یا محصول خود را انجام می دهند و سپس به دنبال مشتری و کاربران خود می گردند . در حالی که طراحی کاربر محور دقیقا مخالف چنین نظر  ایده ای می باشد در واقع طراح قبل از طراحی ایده خود در طراحی سایت و یا محصول باید نظرات و پیشنهادات کاربران شرکت را دریافت کرده و سپس به ایجاد طراحی بپردازد که این امر باعث جذب بیشتر کاربران و در نتیجه رونق دادن به کسب و کار شرکت می شود .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (414)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1885


  • طراحی کاربر محور در طراحی سایت و محصولات