Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
02

فضای سفید گزینه ای عالی برای بهبود قابلیت طراحی سایت

فضای سفید گزینه ای عالی برای بهبود قابلیت طراحی سایت

یک طراحی سایت خوب نیاز به یک برنامه ریزی و تحلیل مناسب دارد برطبق آمارها و نظر سنجی های گرفته شده  یک سایت 10 ثانیه وقت دارد تا یک کاربر آنلاین را به سایت و صفحه خود جذب نماید . این کار با قرار گرفتن درست المان ها سایت و گرافیک مناسب و فاکتورهای دیگر می تواند محقق شود . طراحان وب همیشه درحال نگاه کردن به گزینه های خیره کننده ای هستند که می تواند به آنها در طراحی سایت عالی یاری برساند ، یکی از این ابزارها ی قابل توجه فضای سفید (white space) می باشد . در این مقاله قصد داریم به ویژگی های فضای سفید در طراحی سایت بپردازیم .

فضای سفید چیست ؟

در واقع فضای سفید یکی از ارزشمند ترین دارایی های طراحی سایت می باشد که متاسفانه در بسیاری از وارد هنگام طراحی نادیده گرفته می شود . فضای سفید در واقع آن قسمت از صفحه سایت می باشد که خالی یا بدون هیچ نوع المانی رها شده است . در واقع فضای سفید فضای بین ستون ها ، گرافیک ، متن ، تصاویر ، حاشیه ها و طیف وسیعی از عناصر دیگر است که در سراسر صفحه یک سایت پخش شده است .


شناخت "فضای سفید" به عنوان عنصر طراحی به جای فضای هدر رفته

 در سال 1930 جیمز تچیچولد یک تایپوگرافیک مشهور سوئیسی، درمورد فضای سفید به عنوان یک عنصر وب فعال مقاله ای نوشت که عنوان کرد که فضای سفید در واقع یک پس زمینه منفعل در طراحی سایت نمی باشد . همین امر باعث شد از آن زمان طراحان به فضای سفید اهمیت بیشتری دهند و آن را به عنوان یک پس زمینه در طراحی سایت نبینند .


استفاده از فضای سفید از توان بالقوه خود برای افزایش بازدید از سایت

فضای سفید نقش مهمی در اجازه دادن به طراحان برای برقراری ارتباط را ایفا می کنند ، در واقع فضای سفید باعث می شود که ویژگی های یک سایت به خوبی برجسته شوند و همین امر باعث می شود که کاربران آنلاین زمان بیشتری را برای ماندن در سایت صرف کنند . در این بخش ما به برخی از شیوه های که به طراحان برای یک طراحی سایت که باعث ایجاد برجسته شدن المان ها و ویژگی های سایت می شود می پردازیم .

توجه درست به CATs (Call To Action ) : در واقع فضای سفید یک روح تازه به مبحث CATs می دهد با استفاده از فضای سفید در نسبت مناسب با المان های صفحه سایت می توانید بازدیدکنندگان خود را نسبت به لینک های مختلف در سایت ترغیب نمایید.


افزایش سطح درک : با اضافه کردن فضای سفید بین پاراگراف و بلوک های متن کاربران بهتر می توانند متن های سایت را بخوانند و خوانای محتوای سایت بیشتر می شود .

فضای سفید طرح هایی را دوست داشتنی تر نگه می دارد : فضای سفید به عنوان ابزاری مناسب برای ایجاد طرحی هماهنگ و متعادل به کار می روند . در دو تصویر زیر نشان داده می شود فضای مناسب چه تاثیری در ایجاد طرحی مناسب جهت قرار گرفتن در سایت تاثیر دارد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (250)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1888


  • فضای سفید گزینه ای عالی برای بهبود قابلیت طراحی سایت