Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
03

قوانین زیبا ریاضی در طراحی سایت

قوانین زیبا ریاضی در طراحی سایت

تاکنون فکر کرده اید ریاضی و توابع آن می تواند در طراحی سایت تاثیر بگذارند ؟ اکثر طراحان سایت و اشخاص حرفه ای در UX  بر این باور هستند که طراحی سایت ذهنی خلاقانه و هنر جویانه دارد در حالی که ریاضی و اعداد بسیار از این وِیژگی دور می باشند . اما آنها نمی دانند که همه طراحان نه فقط طراحان UX بلکه تمامی طراحان و هنرمندان هنگام کار با قلمو و یا مداد خود و ایجاد طرحی برای کار خود به صورت نا خودآگاه از مبانی ریاضی استفاده می کنند . در واقع بیشتر تکنیک های اساسی طراحی از مفاهیم ریاضی سرچشمه گرفته است . فهمیدن درک بهتر از ریاضی و توابع به کار گرفته شده در طراحی بخصوص طراحی سایت می تواند ذهن طراح را از اینکه ریاضی و توابع آن در طراحی سایت تاثیری نداشته بیرون کند . در این بخش ما به نکاتی از قسمت های مهم ریاضی که به طراحی UX در سایت مرتبط می باشد بررسی می نماییم .

نسبت طلایی: مونالیزا و لوگوی گوگل چه وجه مشترکی با هم دارند ؟ چه ارتباطی بیین این نقاشی بی نظیر جهان و لوگوی غول پیکر IT جهان وجود دارد ؟ پاسخ این است که هر دو نقاشی و لوگو دارای نسبت طلایی می باشند نسبت تقریبی 1.618 .


دنباله فیبوناچی : مجموعه ای از اعداد را نشان می دهد که در آن شماره بعدی دنباله مجموعه دو مقادیر قبلی می باشند و شروع آن ها از صفر شروع می شود . این الگو در سایت ها به ویژه در سایت ها ی که محتوای محتمل مانند وبلاگ ها و یا نشریات آنلاین دارند مورد استفاده قرار می گیرد . مانند نشریهSmashing Magazine


 

این وبلاگ فوق العاده ساده طراحی شده است محتوای آن به شدت سازمان یافته است ، اندازه فونت قابل خواندن و متناسب می باشد و یک نمونه از دنباله فیبوناچی در سایت ها را نشان می دهد . به عنوان مثال عرض هر یک از سه ستون مربوط به اعداد فیبوناچی (2،3و8) نسبت عرض دو ستون اول 3:2 و دو ستون دوم 8:3 است .قانون سوم : اگر نسبت طلایی  و قانون فیبوناچی را دوست ندارید شاید از قانون سوم لذت ببرید . قانون سوم به 9 قسمت مساوی صفحه را  تقسیم می کند. تقسیم به این صورت است که دو خط عمودی در کنار دو خط افقی 9 قسمت مساوی در صفحه ایجاد می کند که به طراح هنگام طراحی سایت امکان دید بهتر برای قرار گیری المان ها در سایت را می دهد . به عنوان مثال چهار تقاطع در قانون سوم مکان های عالی برای قرار دادن عناصر طراحی شما هستند که می خواهید در سایت برجسته به نظر برسند . مثلا در بالاو سمت چپ بهترین قطعه صفحه وجود دارد و قویترین آن چرا که چشم انسان برای اولین جا بر طبق آمارها و روانشناسی های انجام شده به این نقطه خیره می شود .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1164)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1890


  • قوانین زیبا ریاضی در طراحی سایت