Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
04

انطباق پذیری (Adaptive) در مقابل طراحی واکنش گرا (Responsive) در طراحی سایت

انطباق پذیری (Adaptive) در مقابل طراحی واکنش گرا (Responsive) در طراحی سایت

هنگام طراحی سایت دو نوع روش برای نمایش درست سایت در دستگاههای مختلف مانند موبایل و تبلت و... وجود دارد که این دو روش شامل انطباق پذیری (Adaptive)  و واکنش گرا (Responsive) می شود .  انطباق پذیری و واکنش گرا بسیار شبیه به هم هستند ، زیرا هر دو رابط کاربری (UI) یک سایت را بسته به عرض و پنجره مرورگر تنظیم می کنند . با این حال نحوه انجام این کار دو متفاوت می باشد .

طراحی واکنش گرا (Responsive)

در هنگام طراحی واکنش گرا در طراحی سایت ظاهر سایت براساس اندازه مرورگر تغییر می کند . به طور معمول طراحان از عرض مرورگر به عنوان متغیری استفاده می کنند که اندازه صفحه را تعیین می نماید . در طراحی واکنش گرا از قوانین CSS مبتنی بر درصد برای تغییر دستگاه (موبایل ، تبلت و...) استفاده می شود . آیا مرورگر دارای اندازه 400 پیکسل و یا 4500 پیکسل می باشد عناصر و المان های صفحه سایت همیشه با یک نسبت مشخص تنظیم می شوند تا اطمینان حاصل شود که صفحه سایت همیشه به درستی نمایش داده شود . مزایا این روش بسیار فراوان می باشد ولی برجسته ترین آن این است که برای هر یک از دستگاهها مانند موبایل و یا تبلت نیاز به نوشتن کدی جدا نمی باشد و بنایراین سرعت نوشتن آن را زیاد می کند .


انطباق پذیری (Adaptive)

انطباق پذیری نیز در هنگام نمایش سایت مانند واکنش گرا عمل می کند و براساس اندازه مرورگر کاربر صفحه سایت را تنظیم می نماید اما این کار به گونه ای متفاوت انجام می پذیرد . در انطباق پذیر هنگام طراحی سایت چندین نسخه از همان طراحی برای اندازه های مختلف تولید می شود ، هر نسخه از طراحی به اندازه خاصی از مرورگر اختصاص داده می شود که به آن نقاط پایه (anchor points) گفته می شود . نقاط پایه دقیقا به مرورگر می گوید کدام layout برای آنها مناسب می باشد .به طور کلی طراح هنگام طراحی سایت شش اندازه و عرض رایج نمایش در موبایل ، تبلت و دسکتاب را طراحی می کند . این شامل طیف گسترده ای از اندازه ها از جمله کوچکترین دستگاههای موبایل وبزرگترین صفحه نمایش های دسکتاب را تشکیل می دهند (320,480, 760, 960, 1200, 1600 پیکسل) در واقع به جای استفاده از درصد از طراح های مختلف برای نشان دادن سایت براساس اندازه مرورگر کاربر استفاده می کند .


تصمیم گیری در باره استفاده از روش انطباق پذیری (Adaptive) و یا واکنش گرا (Responsive) در طراحی سایت

انطباق پذیری (Adaptive)

اگر شما زمان کافی برای اختصاص دادن به طراحی سایت نداشته باشید و یا نمی توانید بودجه لازم را به طراحی سایت مورد نظر اختصاص دهید از این روش استفاده نمایید . همچنین تجزیه تحلیل داده ها می تواند به طراح کمک کند کدام دستگاهها با چه اندازه ای بیشتر وارد سایت می شوند و از این طریق طراحی آن ها را ملاک طراحی سایت خود قرار دهد .

واکنش گرا (Responsive)

اگر زمان و بودجه کافی برای طراحی سایت خود دارید بهتر است از این روش استفاده نمایید در این روش مطمئن می شوید هر کاربر با هر نوع دستگاه و یا اندازه مرورگری به درستی سایت شما را می بیند . امروزه استفاده از این روش بیشتر شده است گرچه کد نویسی آن و زمان مورد نظر برای طراحی این روش بیشتر می باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (297)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1895


  • انطباق پذیری (Adaptive) در مقابل طراحی واکنش گرا (Responsive) در طراحی سایت