Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
06

فرآیند طراحی UX در طراحی سایت

فرآیند طراحی UX در طراحی سایت

فرآیند طراحی تجربه کاربری (UX) چیزی است که اکثرا طراحی سایت امروزه با آن روبرو می شوند . البته این فرآیند UX می تواند در تیم های مختلف متفاوت به نظر برسد . به عبارتی فرآیند طراحی UX هنگام طراحی سایت می تواند برای همه یکسان نباشد ، بسیاری از مشتریان و یا ارگان ها از شما می خواهند فرآیند طراحی UX خود را شرح دهید شما باید بدانید در وهله اول فقط می توانید یک طرح کلی را آماده و شرح دهید چرا که جزئیات یک طرح UX زمانی نمایان می شود که شما موضوع طرح را به خوبی از مشتریان خود دریافت نمایید .


اهمیت فرآیند طراحی UX

یک فرآیند واضح و مختصر ممکن است گاهی کیفیت محصول نهایی را تعریف کند . البته توجه داشته باشید شما نمی توانید یک فرآیند UX در طراحی سایت را برای تمامی پروژه های خود تعریف کنید . نمودار شکل زیر یک فرآیند کلی از طراحی UX را به تصویر می کشد .


در حالی که می توانیم به عنوان یک طراح فازهای کلی آن را قبول داشته باشیم باید بدانیم پس از دریافت نیازمندیهای یک مشتری و جزئیات آن ممکن است وظایف هر فاز دچار تغییر شود . در واقع این فازها به ما کمک می کند تا بفهمیم به صورت کلی چگونه مراحل UX در طراحی سایت را انجام دهیم . در واقع مراحل اصلی و فازهای آن شامل : کشف و برنامه ریزی ، تحقیق و استراتژی ، طراحی مفهومی و طراحی دقیق می باشد البته ممکن است برخی از تیم ای طراحی UX تغییراتی در این روند کلی دهند روندهای مانند موارد زیر نیز وجود دارد:

مورد نیاز -> طرح -> wireframes -> mockups -> پیاده سازی

استراتژی -> تحقیق -> تجزیه و تحلیل -> طراحی -> تولید

تحقیق -> نمونه اولیه -> آزمون -> طراحی بصری

البته برخی از فازها و مراحل نیز وجود دارند که در بیشتر پروژه ها بدلیل نداشتن بودجه کافی مشتری در نظر گرفته نمی شود مثلا تحقیق در مورد قومیت های خاصی که از این سایت دیدن می کنند و مواردی از این قبیل .

حفظ سود آوری در ذهن

توجه داشته باشید ما در فازهای مختلف UX به دنبال هدفی برای طراحی سایت مشتری خود هستیم که همان زیبایی و راحتی کار با سایت می باشد . در واقع هدف نهایی جذب مخاطب و یا مشتریان سایت به محصولات و یا خدمات آن است بنابراین بر اساس زمان و هزینه موجود برای طراحی سایت ممکن است برخی از فازها دچار دگرگونی شود و یا با یکدیگر در یک فاز انجام شوند ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید نباید این موارد باعث شود به هدف نهایی سایت که همان سودآوری می باشد لطمه ای وارد شود .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (186)
کد خبر: 1905


  • فرآیند طراحی UX در طراحی سایت