Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
10

اهمیت ارزیابی اکتشافی در طراحی

اهمیت ارزیابی اکتشافی در طراحی

یک ارزیابی اکتشافی یک روش برای بازرسی از قابلیت های استفاده توسط چند کارشناس خبره برای ارزیابی رابط کاربری سایت و یا محصول می باشد . این کار توسط گروهی از کارشناسان انجام می شود این امر بدین علت است که شاید یک شخص  پی به تمام کاستهای یک سایت و یا محصول نشود . به عبارت دیگر گروهی از کارشناسان می توانند رابط کاربری را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهند . ما در این مقاله می خواهیم راجب این موضوع بیشتر صحبت کنیم . برای ارزیابی اکتشافی در محصول و یا سایت خود نیاز دارید از مجموعه ای از کاربران خود جهت تست آن بهره ببرید و همچنین نیاز به گروهی از کارشناسان دارید که نظرات کاربران را به درستی تفسیر کنند .


یک ارزیابی اکتشافی می تواند به عنوان یک راه سریع و ارزان قبل از رونمایی رسمی از سایت به کار گرفته شود این روش باعث می شود به جای اینکه بعد ا رونمای رسمی از سایت و یا محصول و ایراد گرفتن و یا پیدا شدن خرابی توسط کاربران که تبعات جبران ناپذیری دارد بتوانید موارد مورد اشکال را برطرف نمایید . بنابراین سوال اینجا مطرح می شود که چگونه یک ارزیابی اکتشافی موثر داشته باشیم ؟ بر اساس تست های انجام شده توسط کارشناس خبره در این زمینه (Jeff Sauro) نشان می دهد با ارزیابی اکتشافی بیسن 30 تا 50 درصد موارد مورد اشکال برطرف شده است .

چگونه یک ارزیابی اکتشافی انجام دهیم ؟

حالا که اهمین ارزیابی اکتشافی را متوجه شده ایم و می خواهیم آن را در سایت و یا محصول جدید خود به کار ببریم . سوال اینجا مطرح می شود از کجا باید کار را آغاز نماییم ؟ فرآیند ارزیابی اکشتافی در سه مرحله کلیدی انجام می شود:

برنامه ریزی :

 از آنجا که ارزیابی اکتشافی یک روش ارزیابی قابلیت استفاده می باشد . باید هدف مشخصی که امید است در هنگام ارزیابی به آن برسیم را مشخص نماییم . به عبارت دیگر شما باید اهداف و اولویت هدف های خود را قبل از ارزیابی مشخص نمایید . همچنین ضروری است که شما کاربرانی که می خواهند در مرحله ارزیابی از سایت شما دیدن کنند و مرود تست قرار دهند را به خوبی بشناسید اینکه انگیزه و رفتار کاربران در مورد سایت و یا محصول تولید شده را به خوبی درک کنید ، جمعیت آماری که شما از آن ها برای ارزیابی استفاده می کنید را به خوبی بشناسید . در این فاز شما باید مجموعه اکتشافاتی که قرار است صورت بگیرد و تعداد نفرات مورد ارزیابی را مشخص نمایید .


اجرا ارزیابی اکتشافی :

هنگامی که اهداف را مشخص کرده اید و کاربران و کارشناسان خود را برای ارزیابی اکشتافی را تعیین نموده اید حال می توانید عملیات ارزیابی را انجام دهید . ارزیاب کنندگان به طور مستقل از سایت شما دیدن می کنند و درگیر فرآیندهای موجود در سایت می شوند هر مرحله از این ارزیابی باید به طور کامل با جزئیات ثبت شود . خطاهای که در حین عملیات هر یک از ارزیاب کننده ایجاد می شود بسیار حائز اهمیت می باشد .


بازبینی :

پس از ارزیابی کارشناسان باید یافته های موجود را ارزیابی کرده و موارد تکراری را حذف نمایند همچنین خلاصه ای از مشکلات موجود را گزارش نمایند . همچنین مسائل و مشکلات موجود از لحاظ شدت و وخیم بودن آن باید اولویت بندی شده باشند .نتایج معمولا در قالب یک گزارش با مشکلات و مسائل شروع شده و در پایان با توصیه های برای ترمیم و برطرف کردن مشکلات به پایان می رسد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (342)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1922


  • اهمیت ارزیابی اکتشافی در طراحی