Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
10

استفاده موثر از فضای منفی در طراحی سایت

استفاده موثر از فضای منفی در طراحی سایت

فضای منفی یک عنصر طراحی کلیدی است که ممکن است در بسیاری از زمینه ها مانند هنر، معماری ، طراحی سایت و.. مطرح گردد . در واقع این فضای منفی بیشتر برای آگهی تبلیغاتی از آن استفاده می شوند باید توجه داشت باید یک طراح بتواند هنگام بازبینی طراحی از فضای منفی ایجاد شده استفاده نماید . تعادل برقرار کردن فضای منفی در هنگام طراحی یک هنر محسوب می شود اهمیت انتقال پیام در یک سایت به فضای منفی آن نیز بستگی دارد دو تصویر زیر از سایت ها نقش این فضای منفی را نشان می دهد . در تصویر اول سایت با رنگ های شاد و طراحی خوب و متن های جذاب برای مخاطبان ارائه شده است و از حداقل فضای منفی بهره برده شده است اما در تصویر دوم از سایت می بینید که طراحی و متن ها با آنکه انجام شده است ولی به علت فضای منفی به کار برده شده در این سایت نوعی ناهماهنگی در سایت دیده می شود که این امر خود باعث سردرگمی کاربران و نارضایتی آنها می شود .


استفاده استراتژیک از فضای منفی جزء اساسی طراحی سایت های مدرن می باشد که در زیر به چند نمونه از آن اشاره می کنیم :

ایجاد یک وقفه در صفحه : زمانی که یک یا چند مطلب به صورت پشت سرهم در صفحه نمایش داده می شود خوانده ممکن است هدف مورد نظر را کشف نکند و یا به سختی بتواند به آن درسترسی پیدا کند همچنین استفاده پشت سرهم از مطالب باعث خستگی کاربر می شود ایجاد یک فضای منفی در این قسمت می تواند بسیار مفید باشد .


پیا های متمرکز را برجسته می کند : فضای منفی این امکان را به کاربر می دهد تا روی آیتم های خاصی متمرکز شوند . در واقع فضای منفی می تواند یک صفحه را بدون تغییر در سبک و فونت آن خواناتر نماید .

جریان یک صفحه را هدایت نماید : آیا خواندگان سایت شما از بخش فوقانی سایت به یک صفحه دیگر حرکت می کنند ؟ نحوه طراحی یک فضای منفی می تواند حرکت کاربران را تغییر دهد و به اهمیت روابط بصری بین افراد در یک صفحه کمک کند .

طرز تغییر فکر افراد: همانطور که در تصویر زیر می بینید فضای منفی می تواند اینگونه بر روی مغز خواننده تاثیر گذار باشد در واقع فضای منفی می تواند به طور کامل پیام بصری خواننده را تغییر دهد.


تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (173)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1925


  • استفاده موثر از فضای منفی در طراحی سایت