Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
11

استفاده از پرسونا (کاربرنما-Persona ) در طراحی UX

استفاده از پرسونا (کاربرنما-Persona ) در طراحی UX

یک کاربرنما یا پرسونا ابزاری بسیار قدرتمند برای فرآیند طراحی UX در سایت محسوب می شود . در واقع پرسونا یک شخصیت خیالی برای نمایش انواع کاربرانی که می خواهند با سایت در تعامل باشند در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند . آنها نماینده طیفی از کاربران سایت می باشند که در محیط واقعی با سایت کار خواهند کرد. استفاده از پرسونا (کاربرنما) امرزه در طراحی تجربه کاربری(UX) رایج شده است . در واقع پرسونا نماینده رفتار ، عملکرد ، اهداف کاربران و انگیزه آنها در پلتفرمی می باشد که طراحان آن را طراحی می کنند . آنها بخش مهمی از استراتژی هدف را تشکیل می دهند زیرا به طراحان اجازه می دهند بر روی نیازهای خاص و اهداف کاربر تمرکز داشته باشند . پرسونا اگر بتواند واقعا داده های مورد نیاز کاربران را جمع آوری کنند می تواند در طراحی تجربه کاربری نقش مهمی را ایفا کنند . در واقع هنگام ایجاد پرسونا که نماینده طیفی از کاربران سایت می باشند باید به درستی تحقیق شود تا به طور واقعی شخصیت یک کاربر از سایت را به خود بگیرد این کار به دو صورت امکان پذیر می باشد استفاده از نظرسنجی و مصاحبه با کاربران سایت .


 نظرسنجی : نظرسنجی برای دریافت اهداف سایت بسیار مهم است ولی باید قبل از توزیع نظرسنجی بین کاربران باید اهداف نظرسنجی روشن و شفاف طراحی شده باشد . همچنین نظرسنجی می تواند از راه های مختلفی توزیع شود که هر کدام از آنها مزایا و معایب خود را دارند . بسیاری از شرکت ها از روش های مختلف برای دریافت نظر سنجی استفاده می کنند مانند شبکه های اجتماعی ، نظرسنجی آنلاین ، خبرنامه ها و... که هر کدام از آنها طیف مختلفی از کاربران را پوشش می دهند . برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید روش های مختلف را با هم مورد استفاده قرار داد.


مصاحبه : نتایج نظرسنجی بسیار مفید می باشند اما شامل سوالاتی می باشند که قبلا توسط طراح آماده شده است در صورتی که در مصاحبه با کاربران می توان تحقیقات عمیقی از موارد مورد بحث را با کاربران مطرح کرد . باید در زمان مصاحبه سوالاتی که به اهداف سایت و ایجاد شخصیت پرسونا نزدیک می شود انجام داد .


هنگامی که مصاحبه و نظرسنجی به پایان رسید طراح UX باید موارد مورد نیاز را مرتب کرده و بتواند از آن گروه بندی کاربران سایت را بدست آورد که این جز سخت ترین موارد می باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (199)
کد خبر: 1928


  • استفاده از پرسونا (کاربرنما-Persona ) در طراحی UX