Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
11

اهمیت رویکرد منیمالیستی در طراحی سایت

اهمیت رویکرد منیمالیستی در طراحی سایت

روش مینیمالیستی در طراحی سایت یک روش رو به رشد می باشد که بیشتر طراحان از آن در حال استفاده هستند . برطبق آمار گرفته شده سایت های که تمیز و ساده طراحی شده اند مخاطبان بیشتری خواهند داشت ، کاربران تمایل دارند به اجزای اصلی تمرکز کرده و از المان های شلوغ در سایت پرهیز شود . طراحی مینیمالیستی می تواند تعامل بیشتری با کاربر برقرار نماید .

تاریخچه کوتاهی درباره طراحی مینیمالیستی

برخی از طراحان وب طراحی مینیمالیستی را به عنوان یک انتخاب زیبا شناختی در نظر می گیرند . آنها این واقعیت را در نظر نمی گیرند که اهداف طراحی مینیمالیستی قابلیت استفاده و اقتصاد می باشد . هنگامی که درباره طراحی مینیمالیستی در حال بحث هستید یکی از چیزهای که شاید به ذهن هر شخص بیاید فرهنگ سنتی ژاپن می باشد ، معماری ژاپنی ، طراحی داخلی و طراحی گرافیکی که برای ژاپنی ها ارزش تعادل و ساده سازی را ایفا می کند . تاکید بر رنگ ساده و استفاده از المان های کاربردی و در عین حال ساده باعث نوعی آرامش برای کاربران هنگام استفاده از آنها می شود . به عنوان یک جنبش غربی طراحی مینیمالیستی در اوایل قرن بیستم شروع شد . معماران غربی تحت تاثیر شیشه  و فولاد شروع به فن آوری های جدید با استفاده از طراحی مینیمالیستی در ساختمان کردند . ایده این روش این بود که هر عنصری که به هدف یا عمق هدف کمک می کند در طراحی کنار گذاشته شود . طراحی سایت مینیمالیستی به عنوان کاربرد طبیعی این اصول در واکنش به روند افزایش پیچیدگی طراحی وب مطرح شد . المان ها و انیمیشن های غیر ضروری در طراحی وب کنار گذاشته شدند .  


طراحی سایت مینیمالیستی

اولین طراحی مینیمالیستی در سایت در سال 2000 ایجاد شد و به سرعت رشد کرد سایت های بسیاری با این طرح محبوب شده اند از جمله سایت Squarespace همچنین تم های زیادی برای این نوع طراحی در پلتفرم های مختلف طراحی شد  حتی شرکت گوگل نیز از طراحی مینیمالیستی برای سرویس های خود استفاده کرد . اگر به صفحه اصلی گوگل نگاهی کنید می توانید یک الگوی کامل از طراحی مینیمالیستی یک سایت را ببینید در این صفحه المان های غیر ضروری غیر از نام تجاری شرکت حذف شده اند . ما می توانیم اجزای مینیمالیستی یک طراحی سایت را به صورت زیر تقسیم نماییم :

استفاده از فضای منفی : در این زمینه فضای منفی نقش مثبت را ایفا می کند. فضای منفی که در واقع فضای خالی بین عناصر بصری می باشد بر عناصر موجود در صفحه تاکید می کند . در واقع فضای منفی باعث می شود المان های اصلی صفحه بیشتر برای کاربران جلوه کنند همچنین بیشتر مواقع منظور از فضای منفی همان فضای سفید است گرچه برخی از طراحان از رنگ های دیگری در پس زمینه برای دادن انرژی بیشتر به کاربران استفاده می کنند .


کنتراست پالت : هنگامی که عناصر صفحه کمتر باشد نقش کنتراست پالت در صفحه بیشتر می شود . این بخش می تواند با ایجاد قابلیت خواندن صفحه کمک کند و کاربران را به اطلاعات مهم با اقدامات بالقوه هداین کند.

تایپوگرافی دینامیک :  استفاده از تایپوگرافی در طراحی مینیمالیستی درسایت اصول موفقیت یک سایت را رقم می زند . استفاده از تایپوگرافی در طراحی مینمالیستی به دلیل ویژگی حذف المان های اضافی بسیار مهم و برجسته می باشد و کاربران بیشتری به تایپوگرافی موجود در صفحه توجه نشان می دهد .


سادگی : یکی از بخش های مهم در هر طراحی بخصوص طراحی مینیمالیستی سادگی آن می باشد بسیاری از متخصصان UX نیز بارها رمز موفقیت یک سایت را سادگی آن دانسته اند . طرح های ساده  کاربران را از انجام اهداف گمراه کننده باز می دارد و کاربران را بر روی المان ها و اهداف سایت متمرکز می کند . حذف انیمیشن ها بخصوص حذف فلش ها در صفحه که امروزه دیگر کاربرد گذشته را ندارند از روش های دیگری برای ساده کردن صفحات سایت می باشند .

 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (126)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1930


  • اهمیت رویکرد منیمالیستی در طراحی سایت