Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
13

چگونگی ساده سازی طراحی برای کاربران هوشمند

چگونگی ساده سازی طراحی برای کاربران هوشمند

اگر از یک طراح خبره سوال کنید که عنصر کلیدی یک صفحه وب چیست ؟ به سرعت به شما می گوید سادگی . این مهارت یک طراح می باشد که با استفاده از ایده و نوآوری خود بتواند المان های سایت را به صورت ساده و زیبا در سایت قرار دهد . برخی از کاربران و یا طراحان سادگی در وب را با کار احمقانه اشتباه می گیرند در واقع نباید سادگی را با احمقانه بودن کار اشتباه گرفت و اینگونه بیان شود کاربر دانشی ندارد بنابراین طراحی باید جور دیگری ایجاد شود در واقع باید سادگی طرح را طوری بیان کرد که کاربر بتواند بهترین تعامل را با سایت در زمان کوتاه برقرار نماید . مثلا هنگام پرکردن فرم ایجاد یک علامت سوال بر روی هر فیلد که توضیحی در مورد آن فیلد می دهد به سادتر شدن جهت پرکردن فرم کمک می کند و کاربر را از گیج شدن و اشتباهات مکرر و در نتیجه جلوگیری از اتلاف وقت دیگران باز می دارد .


هنگامی که طراح برای سادگی تلاش می کند همه چیز در یک سایت مشخص می شود همچنین اهداف باید از همان نوعی باشد که هدف اصلی طراحی شده است . با استفاده از سادگی می توانید پیچیدگی موجود در سایت را کاهش داد اگر چه سیستم های خاص و در شرایط های مختلف نیاز به پیچدگی نیز دارند و این امر فقط در جهت کاهش آنها کمک بزرگی خواهد کرد .

سلسه مراتب اهمیت المان ها و سادگی آن ها

هنگام ایجاد یک طرح ساده ابتدا باید المان ها و مواردی که برای کاربران مهم و حیاتی می باشد دسته بندی شده و المان های غیر ضروری و کم اهمیت نیز در دسته دیگری قرار گیرند . در واقع یک قانونی به نام اصل پارتو وجود دارد که می گوید 20 درصد هر سیستم و یا سایت 80 درصد از نتایج را در اختیار قرار دارند . بنابراین در هنگام دسته بندی المان ها برای ایجا یک طرح ساده شاید تعداد المان های مهم برای بازدیدکنندگان یک سایت بسیار کم باشند ولی همین المان ها مهم هستند که کاربران را به خود جذب کرده و دارای اهمیت در سایت می باشند . برای پیدا کردن المان ها باید با کاربران تعامل زیادی وجود داشته باشند اینکه کاربران بیشتر چه نکاتی را ضعف یک سایت می دانند و چه مواردی از سایت فعلی آن ها را اذیت می کند چرا که همین المان های مشکل دار هستند که بیشتر کاربران با آن سرو کار دارند .


 همچنین طراح باید یک شناخت دقیق از فرآیندهای موجود در سایت را داشته باشد ممکن است شناخت فرآیندها باعث ایجاد محتوای ساده در سایت نشود اما به طراح کمک می کند بهترین طرح موجود را جهت سادگی برای کاربران پیاده سازی نماید . همچنین هنگام طراحی بصری سایت می تواندی از طرح های فلت برای سادگی آن استفاده نمایید هرچند که باید طراح توجه داشته باشد استفاده بیش از حد از این طرح در سراسر سایت می تواند باعث خستگی و کسل شدن از سایت شود باید در این  موارد المان های  مهم برجسته دیده شود و المان های  کم اهمیت حذف شود .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (169)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1947


  • چگونگی ساده سازی طراحی برای کاربران هوشمند