Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
18

روش های برای بهبود قابلیت استفاده و دسترسی در سایت

روش های برای بهبود قابلیت استفاده و دسترسی در سایت

علیرغم اختلافات بین بهبود قابلیت استفاده و دسترسی در سایت در برخی موارد این دو مفهوم با یکدیگر همکاری تنگاتنگی دارند . کنسر سیون جهانی وب قابلیت دسترسی پذیری را به این صورت تعریف می کند : "تجربه کاربری معادل برای افراد معلول از جمله افراد مبتلا به اختلال سنی " در حالی که قابلیت استفاده به عنوان "طراحی محصولات موثر ، کار آمد و رضایت بخشی مشتری " یاد می شود . بهبود قابلیت دسترسی عمومی در یک سایت مانند ارائه نقشه سایت و یا استفاده از مکانیزم ناوبری واضح و سازگار می تواند مطرح شود . همچنین مواردی دیگری وجود دارد که در این مقاله به مهمترین آن ها خواهیم پرداخت .


نقشه سایت

یک نقشه سایت یک راه عالی برای بافزایش قابلیت استفاده و دسترسی یک سایت می باشد . این بدان دلیل است که یک نقشه سایت یک نمای کلی از ساختار منطقی سایت را فراهم می کند و شامل همه بخش های اصلی و لینک های به صورت سریالی می باشد . همچنین یک نقشه سایت یک راه عالی برای نیازهای دسترسی پذیر بودن به بخش های یک سایت را بر مبنای کنسرسیوم جهانی وب (WCAG 2.0, success criteria 2.4.5) ایجاد می نماید . در بسیاری از CMS ها این مبحث دارای ابزارها و یا ماژول های متعددی می باشد.


سیستم های ناوبری واضح و مداوم

استفاده از سیستم ناوبری سازگار بر اساس استاندارد W3C است . این نیز یک راه عالی برای بهبود قابلیت استفاده از سایت می باشد ، زیرا به کاربران اجازه می دهد تا به سرعت ساختار منوهای صفحات شما را درک کنند . استفاده از ناوبری سازگار به این معنا است که منوها و زیرمنوها در مکان هایی که کاربران انتظار دارند در سایت قرار بگیرند تا بتاوانند به سرعت برای آنها دسترسی پذیر گردند.

اعتبار نشانه گذاری صفحات سایت

استفاده از نشانه گذاری معتبر برای ایجاد صفحاتی است که می تواند به راحتی توسط مرورگر ها تفسیر و ارائه شود . نشانه گذاری مناسب همچنین تضمین می کند که صفحات و شیوه ها را می تواند به راحتی در سایت پیدا کرد . برای اطمینان از اینکه صفحات سایت درست بر اساس استاندارد طراحی شده است می تواند از W3Cs کمک گرفت .


مرور سایت با استفاده از ابزارهای ارزیابی قابلیت دسترسی اتوماتیک

ابزار ارزیابیقابلیت دسترسی اتوماتیک یک راه عالی برای شروع یک بررسی جامع از قابلیت دسترسی است و می تواند به شما در شناسایی مشکلات بحرانی در سایت کمک نماید . این ابزار می تواند به شما در شناسایی مشکلات مشترک دسترسی پذیری مانند ویژگی های کلیدی گمشده ، نشانه های HTML/CSS و غیره کمک نماید .

استفاده از ویژگی alt برای تمامی تصاویر و گرافیک های سایت

از تکنیک های که باید به آن در تصویر توجه نماییم استفاده از ویژگی alt تصاویر است ، این یکی از توصیه های تکنیکی برای بهبود قابلیت استفاده از تصاویر سایت می باشد. این تکنیک به خوانده و بقیه دستگاههای که اطلاعات HTML صفحات را استخراج می کنند کمک می کند که درک درستی از هر یک تصاویر سایت داشته باشند . همچنین متن درون آن باید به صورت خلاصه بتواند تصویر را توصیف نماید توصیه می شود بین 5 تا 7 کلمه بیشتر در آن به کار نرود .

تست کردن صفحه با صفحه کلید

با استفاده از دکمه های پرکاربرد صفحه کلید صفحه طراحی شده در سایت را تست نمایید تا مطمئن شوید به درستی کار می کنند دکمه های مانند Tab ، Shift و... همچنین ارتباط عناصر و پرش کردن آنها به هم در یک فرم را با استفاده از صفحه کلید تست نمایید تا قابلیت دسترسی و استفاده آن به درستی اعمال شده باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (152)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1979


  • روش های برای بهبود قابلیت استفاده و دسترسی در سایت