Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
19

توسعه سایت با استفاده از WAI-ARIA W3C

توسعه سایت با استفاده از WAI-ARIA W3C

بسیاری از طراحان سایت از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کنند ، بسیاری از آنها از ترکیب جاوا اسکریپت ، CSS ،HTML ، ایجکس و... طراحی سایت خود را انجام می دهند . با این حال در برخی از موارد کاربران به علت ترکیب های اشتباهی که برخی از طراحان در سایت انجام می دهند دچار اشتباه و اشکالاتی می شوند . بسیاری از طراحان برای جذابیت از کتابخانه های جاوا اسکریپت استفاده می کنند که در برخی از مرورگر ها و یا مشخصه های HTML به خوبی نمایش داده نمی شود برای غبله بر مشکلات باید از استانداردهای تعیین شده W3C در هنگام طراحی استفاده کرد .


WAI-ARIA W3C

قبل از درک اینکه WAI-ARIA W3C  چیست و چگونه مشکلات به وجود آمده را برای ما حل می کند با یک مثال آن را توضیح می دهیم . در زیر تصویر یک فایل HTML می بینید . وقتی کد تصویر زیر اجرا می شود یک ویجت tab در صفحه کاربر نمایش داده می شود .


WAI-ARIA یا ARIA یک توصیه W3C  است که راه را برای ایجاد محتوای وب و برنامه کاربردی برای کاربرانی که دارای مشکلات جسمی هستند و یا دچار مشکل برای برقرار کردن با محتوای وب می باشند آسان می کند . به طور خاص استاندارد WAI-ARIA توسعه دهندگان را قادر می سازد ویژگی های بیشتری را به نشانه گذاری ها و کدهای خود اضافه کنند تا به کاربران کمک کند تاویژگی هایی را که با آنها ارتباط برقرار می کنند را شناسایی کنند . این موارد شامل کنترل های پیچیده ای است که طراحان در سایت ها و برنامه کاربردی خود که مبتنی بر وب می باشند به کار می گیرند . مشخصات WAI-ARIA شامل سه ویگی متفاوت است : نقش ها ، حالت ها و خواص . WAI-ARIA به توسعه دهندگان برای موارد زیر کمک می کند :

·         نقش ها برخی از ویجتهای شناخته شده UI را ارائه می دهند که در HTML موجود نیستند ، لغزنده ها ، زبانه ها و.... همچنین ساختار صفحه شامل عنوان ها ، جدوال و غیره را توصیف می کند .

·         خواص وضعیت ویجت ها را توصیف می کنند . به عنوان مثال آیا ویجت draggable دارای پاپ آپ مرتبط داخل خود است

·         حالت توصیف می کند آیا یک عنصر می تواند ارتباط برقرار کند یا نه .

 با اضافه کردن خصیصه WAI-ARIA به نشانه گذاری HTML ، تکنیک های پشتیبانی می توانند با کنترل های جاوا اسکریپت ارتباط برقرار کنند . آنها این کار را به گونه ای انجام می دهند تا کاربران به وسیله مرورگر ها بتوانند کدهای HTML را به درستی درک کنند  . اکنون نمونه ای از این استاندارد را در کد زیر می بینید که همان کدی است که در تصویر بالا بدون استاندارد WAI-ARIA قرار داده شده بود ، استاندارد WAI-ARIA  توسط تمامی مرورگر های وب پشتیبانی می شود .

 

تعداد امتيازات: (5) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (193)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1985


  • توسعه سایت با استفاده از WAI-ARIA W3C