Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
20

تکنیک های موثر برای نمونه سازی سریع

تکنیک های موثر برای نمونه سازی سریع

تئوری Aardvark بیان می کند شروع به جعل یک محصول بپرداز و سپس آن را گام به گام تبدیل به یک محصول واقعی کن . در واقع نمونه سازی سریع برای سایت و یا محصول نیز به همین ترتیب می باشد ابتدا نمونه اولیه ایجاد می شود و به تدریج این نمونه اولیه تکامل پیدا می کند . به عنوان یک طراح شما باید فقط نباید به جنبه های زیبا شناسی یک طراحی فکر کنید بلکه درست کردن سریع یک نمونه اولیه برای سایت بسیار حائز اهمیت می باشد . در این مقاله قصد داریم برخی از ابزار ها ، نکات و تکنیک های موثر برای تولید طراحی نمونه اولیه با سرعت بالا را آموزش دهیم .


روند PR (Prototype → Review → Refine & Iterate)

فرآیند طراحی معمولا با یک طرح اولیه از بخش های اصلی و حیاتی سایت شروع می شود ، با چندین بار تکرار در میان بخش ها می توان آن را از نمونه اولیه به نمونه نهایی تبدیل کرد .

مرحله اول نمونه اولیه : در نمونه سازی اولیه سایت نیاز است نیازها و ضرورت های کاربران را در 2 تا 3 جلسه درک نمایید . پس از جمع آوری تمام الزامات ، آن را به اشکال گوناگون تبدیل کنید . این اشکال گوناگون می تواند شامل طرح های اولیه باشد .

مرحله دوم مرور : در این مرحله با استفاده از طرح ها و نمونه های اولیه ساخته شده در مرحله قبل ، آنها را به مشتریان و کاربران خود نشان می دهید و مطمئن می شوید که این طرح ها نیاز آنها را پوشش می دهد .

مرحله سوم اصلاح و تکرار : بسته به بازخورد شما از یک مشتری در مرحله دوم ، شما باید بر روی بخش های از سایت که نیاز به اصلاح و شفافیت بیشتری دارد تمرکز کنید . در نهایت تمامی پروتکل های فرآیند نمونه برداری و تکرارا می شود تا زمانی که مشتری انتظاراتش کامل و طرح اولیه به طرح نهایی تبدیل شود .


نمونه سازی اولیه (کم ، متوسط و با وفاداری بالا)

در طول روند طراحی ، طرح همیشه از نمونه سازی (Prototype) و یا Wireframe استفاده می کنند . متاسفانه بسیاری یکی از آن ها را جایگزین دیگری می کنند . اما آیا هر دوی آنها واقعا یکسان هستند؟ پاسخ واضح این است که خیر چنین چیزی نیست و توضیح این جواب را می توان با توجه به وفاداری به دست آورد . وفاداری به چگونگی نزدیک شدن یک قاب یا نمونه به سایت نهایی اشاره می کند . سه بعد وفاداری وجود دارد : کم ، متوسط و زیاد . هر دو Proto type و Wireframe بر روی طیف وفاداری قرار دارند. بسته به مرحله فرآیند طراحی ، قبل از شروع کردن یک نمونه اولیه ، انتخاب ابزار وفاداری مناسب بسیار مهم است .

Wireframe (وفاداری کم و یا متوسط)

یک Wireframe نمایانگر یک ابزار وفاداری کم می باشد ، این ابزار ارتباط عناصر اصلی یک صفحه از سایت را به همدیگر نشان می دهد و در واقع سه سوال در فرآیند طراحی را پوشش می دهد :

·         المان ها و عاصر اصلی یک صفحه چه چیز هایی است ؟

·         این المان ها و عاصر اصلی دقیقا در کجای صفحه سایت قرار می گیرند؟

·         چگونه این المان ها قرار داده می شوند ؟ مثلا از طریق ناوبری ، تصویر ، متن و...

ابزار و تکنک های Wireframe

طراحی وفاداری کم بسیار سریع و آسان می باشد ایجاد یک قاب (Wireframe) با استفاده از ابزار های مانند Balasmiq ، Axure ، Mockflow و.. انجام می شود . در این نوع طراحی ، طراح هر آنچه که در ذهن خود دارد بر روی طرح موجود قرار می دهد .

نمونه سازی Prototype ( وفاداری متوسط و بالا )

یک نمونه سازی Prototype یک وفاداری متوسط و یا بالا می باشد . این نمونه باعث میشود حتی کاربران تا حدی بتوانند بر روی المان های موجود کار کنند و خاصیت کلیک نیز برای آنها ایجاد نماید به طوری که با کلیک بر روی عناصر نمونه اولیه عکس العمل آن را مشاهده نمایند. این امر باعث می شود رضایت کاربر در نمونه اولیه ساخته شده جلب شود و مواردی که نیاز به تغییر دارد نیز به دقت گفته و شفاف سازی کامل صورت گیرد . 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (107)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 1994


  • تکنیک های موثر برای نمونه سازی سریع