Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
25

هنگام ایجاد یک نمونه اولیه و یا Wireframe چقدر به آن وفادار می مانید

هنگام ایجاد یک نمونه اولیه و یا Wireframe چقدر به آن وفادار می مانید

در این مقاله می خواهیم یک تجربه از جوزف لارنس یکی از متخصصان طراحی سایت در مورد نمونه اولیه و Wireframe شرح دهیم . از تجربه چندین ساله دریافتم که تجربه نمونه اولیه تعاملی همیشه برای پروژه طراحی مناسب نیست . یک برنامه سازمانی که نیاز به یک رفع نقص در طراحی دارد دارای هزینه بسیار زیادی برای رفع این ناکارآمدی می باشد همچنین باید زمان زیادی را نیز صرف این کار کرد . در چنین سناریویی هزینه اضافی برای ایجاد نمونه اولیه تعاملی بی فایده به نظر می رسد  . تمایز بین نمونه اولیه (prototype) و Wireframe به صورت خودسرانه توسط طراح تعیین می شود هر دو مدل از برنامه های پیشنهادی هستند که در وفاداری به برنامه نهایی متفاوت عمل می کنند . در کمترین نوع مدل سایت شامل یک طراحی از قاب ها در کاغذ که به صورت کلی المان های اصلی یک سایت را نشان می دهد و در بالاترین مدل تکاملی یک نمونه اولیه طرحی کاملا کاربردی که شامل تکنولوژی های HTML و CSS و همچنین برخی از کتابخانه های جاوا اسکریپت نیز می شوند که کاربران می توانند با آن ها تعامل ساده ای نیز داشته باشند و حتی در برخی موارد می توان به عنوان رابط گرافیکی نهایی نیز از آن ها نام برد .


البته توصیه نمی کنم که نمونه اولیه خود را به عنوان یک نمونه نهایی گرافیکی عنوان نماید . در واقع نمونه اولیه در حال توسعه و مدل سازی برای زیر مجموعه ای از رفتار تعاملی ، طرح زمینه و طراحی بصری می باشد . همچنین ابزارهای وجود دارند که می توانند شما را در طراحی تعاملی یاری رسانند ابزارهای مانند Axure، Justinmind، Basalmiq، iRise . اما در عین حال استفاده از این ابزارها به مراتب پیچیده تر از یک طرح ساده و Wireframe برای سایت می باشد علاوه بر این زمان زیادی را نیز صرف این کار گذاشت . مهم ترین کار یک فرآیند طراحی مناسب برای نمونه اولیه و یا Wireframe این است که ایده خود را ترسیم کنید ، آنها را تست کنید و آنها را اصلاح نمایید .


برخی از متخصصان اعتقاد دارند در طول زمان برای ایجادطرح نهایی سعی کنید هر روز یک نمونه اولیه متفاوت با نمونه دیروز حداقل در یک بخش یا چند بخش ایجاد نمایید و آنها را با هم مقایسه کنید . همچنین وفاداری به طرح اولیه بر اساس تجزیه و تحلیل صورت گرفته از زمان و هزینه ای است که شرکت می خواهد صرف طراحی سایت خود نماید .

بودجه

به چه مقدار می خواهید زمان و بودجه خود را صرف طراحی سایت نمایید . تقریبا تمامی پروژه های طراحی دارای محدودیت زمانی و هزینه ای هستند . وفاداری مدل اولیه بستگی بیشتری به این موضوع خواهد داشت . همچنین شما باید بدانید با هزینه و زمانی که در اختیار دارید چه بخش های از طراحی برای شما مهمتر می باشد و می خواهید حتما آن ها را در طراحی های نهایی سایت داشته باشد بنابراین بخش های مختلف سایت را نیز از این لحاظ اولویت بندی نمایید .

تعداد امتيازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (295)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 2026


  • هنگام ایجاد یک نمونه اولیه و یا Wireframe چقدر به آن وفادار می مانید