Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
28

ناوبری افقی در سایت و تجربه کاربری

ناوبری افقی در سایت و تجربه کاربری

برطبق آمارهای انجام شده در سال 2013 حدود 676 میلیون سایت با 3.9 میلیارد صفحه بر روی اینترنت وجود داشت . این آمار رقابت شدید در فضای مجازی و بین سایت ها را نشان می دهد . همه سایت ها می خواهند با جذب مشتری و کاربران بیشتر کسب و کار خود را رونق دهند و برای همین با دیگر سایت ها رقابت تنگاتنگی خواهند داشت . در چنین رقابت تنگاتنگی داشتن یک طراحی سایت زیبا شما را از رقیبان خود جلو می اندازد . یکی از المان های که در طراحی سایت همیشه حضور داشته است ناوبری افقی سایت ها می باشند ، طراحان برای این بخش از سایت همیشه طراحی ویژه ای انجام می دهند چرا که این بخش از سایت همیشه و در تمامی صفحات حضور فعالی برای تعامل با کاربران داشته است . با ظهور دستگاههای مانند موبایل های هوشمند و تبلت نگاه به طراحی این بخش بیشتر نیز شده است چرا که این بخش باید در این دستگاهها به درستی دیده شود .


بر طبق گفته متخصصان مانند Damian Rees چهار سناریو برای این بخش در طراحی تجربه کاربری (UX) وجود دارد که می تواند به صورت زیر پیاده سازی شود :

·         نمایش چندین عکس ( به عنوان مثال برای سایت های عکاسی یا نمونه کارهای طراحی )

·         نمایش اطلاعات در یک منطقه بصری بزرگ که البته آسان نیست ( به عنوان مثال در یک نقشه )

·         نمایش بخش های مخفی یا اسلاید اطلاعات در برنامه ها

·         نمایش یک کاتالوگ بزرگ از محصولات یا اقلام به طوری که دسته بندی های مختلف محصول را می توان به راحتی نشان داد

 برنامه ریزی دقیق

هر طراح سایتی می داند که برنامه ریزی یکی از مهمترین مراحل ایجاد یک طراحی سایت می باشد ولی بعد از مدتی این اصل مهم را فراموش می کند . با طراحی افقی طراح قطعا می خواهد وقت خود را صرف برنامه ریزی کند ، نمونه کاغذی و مدل های کاغذی را بسازید و دریابید که کجا و چطور همه چیز آماده می شود .


ناوبری افقی

این قسمت اگر درست طراحی نشود بزرگترین مشکل را برای مدیران سایت ایجاد می کند و بیشترین آمار جهت ترک یک سایت از این قسمت نشات می گیرد . ناوبری طراحی شده برای سایت باید واضح و جذاب باشد . ابتدا قبل از طراحی باید رفتارهای که کاربر ممکن است در ناوبری سایت انجام دهد را در نظر گرفت و بعد از آن شروع به طراحی ناوبری کرد که بهترین و راحت ترین تعامل را با کاربران ایجاد نماید . مردم نمی خواند بر روی نوار اسکرول افقی کلیک کنند بلکه می خواهند با ماوس یا نشانگر پیکان آن را پیمایش کنند . همچنین ناوبری باید آسان و راحت مورد دسترسی کاربران قرار گیرد .


ناوبری اصلی

ناوبری اصلی سایت را باید طوری طراحی کنید که منو به صورت واضح برای همه کاربران در سایت قابل تشخیص باشد . چرا که این یکی از مهمترین المان های است که کاربران از طریق آن از یک صفحه وارد صفحه ای دیگری در سایت می شوند بنابراین بسیار حائز اهمیت است که هم زیبای بصری خود را داشته باشد و هم تعامل آسانی با کاربر ایجاد نماید همچنین باید بتوان در تمامی دیوایس های زیبایی و تعامل آسان خود را حفظ نماید .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (148)
کد خبر: 2043


  • ناوبری افقی در سایت و تجربه کاربری