Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
30

هنر تعادل تجربه کاربری و امنیت در سایت

هنر تعادل تجربه کاربری و امنیت در سایت

بسیاری از کاربران هنگام خرید و تعامل با سایت برای قرار دادن نام کاربر و رمز عبور خود بسیار مضطرب عمل می کنند بخصوص زمانی که می خواهند در سایت خرید آنلاین انجام دهند آنها می ترسند که اطلاعات کارت اعتباریشان فاش شود . همچنین امنیت سایت ها و فضای مجازی روز به روز در حال خطرناک شدن می باشد و گروه های هکری جهان روز به روز در حال افزایش هستند . انواع حملات مانند حملات فیشینگ روزانه در بسیاری از سایت ها انجام می شود . بنابراین ایجاد امنیت در سایت و اعتماد کاربران به آن یکی دیگر از چالش های تجربه کاربر محسوب می شود . در تجربه کاربری ملاک سادگی کار و تعامل راحت تر کاربران با سایت می باشد ولی همین امر ممکن است به امنیت سایت لطمات جبران ناپذیری بزند . این موضوع آنقدر مهم است که ارتباط بین تجربه کاربری و امنیت سایت جز موارد مطالعه بسیاری از محققان شده است که با نام HCISec (یا نام HCI-SEC تعامل و امنیت کاربران) مورد بررسی قرار می گیرد . اشخاص حرفه ای در حوزه امنیت باید به این نکته توجه داشته باشند که درست است تمرکز آن ها بر روی امنیت سایت می باشد ولی نمی توانند از تجربه کاربری چشم پوشی کنند .


تهدیدات سایبری در یک سازمان

یکی از بیشترین موارد که در فضای مجازی دزدیده می شود سرقت هویت کاربران می باشد با این کار نه تنها باعث می شوند به سایت لطمه وارد شود بلکه اعتبار آن نزد مخاطب و مشتری را از دست می دهند . همچنین باعث می شود در بعضی از مواقع کاربران و سایت دچار زیان مالی شوند . برای همین بسیاری از سایت ها شروع به ایجاد روش های امنیتی در سایت خود کرده اند برخی از سایت ها از SSL برای آدرس های سایت خود استفاده می کنند تا بتوانند آن را هنگام تعامل کاربر با سایت امن کنند گرچه این کار مفید به نظر می رسد ولی هکرها راه کارهای مختلفی برای دور زدن آن دارند آنها می توانند از دو میلیارد فردی که روزانه از اینترنت استفاده می کنند با روش های مختلف هویت آن را به دست آورند .


در دنیای سایبری شما هیچ وقت نمی توایند صد در صد مطمئن باشید کسی که با سایت تعامل می کند همان کاربر حقیقی می باشد . برای همین سازمان ها از چند لایه امنیتی برای اطمینان از اینکه کاربران که در حال تعامل با سایت هستند واقعا خود آن کاربر باشند استفاده می کنند . همین امر در بعضی مواقع باعث ناراحتی کاربران می شود چرا که در خلاف تجربه کاربری سایت است و روند تعامل با سایت را کندتر می کند . بنابراین نیاز می باشد یک تیم از متخصصان UX  و متخصصان امنیت ایجاد شود که هنگام طراحی سایت هم موارد امنیتی آن و هم چگونگی تجربه کاربری در این مراحل امنیتی بحث و گفتگو شود . هدف اصلی متخصصین امنیت باید حداکثر رساندن تجربه کاربری مثبت و به حداقل رساندن نقض امنیتی سایت و ایجاد یک سایت که مانع حمله و نارضایتی کاربران باشد . بنابراین تجربه کاربر و امنیت در هر سایتی ضروری به نظر می رسد همچنین بر اساس آمارهای به دست آمده بسیاری از کاربران بخاطر نگرانی امنیتی موبایل های هوشمند سعی می کنند تراکنش مالی خود در سایت ها را با لپ تاب و یا کامپیوتر شخصی به جای موبایل های هوشمند انجام دهند . برخی از متخصصان تا آنجا پیش رفته اند که تجربه کاربر را جز امنیت سایت تلقی می کنند.

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (178)
کد خبر: 2050


  • هنر تعادل تجربه کاربری و امنیت در سایت