Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
30

تجربه کاربری ، مواردی که باید هنگام طراحی سایت دقت کنیم

تجربه کاربری ، مواردی که باید هنگام طراحی سایت دقت کنیم

تجربه کاربری چیزی است که امروزه در بسیاری از محصولات تولید شده و یا طراحی سایت اسم آن را شنیده اید. بسیاری از شرکت ها هنگام طراحی از مفاهیم و روش های آن برای تعامل بهتر با کاربران استفاده می کنند . البته تجربه کاربر می تواند بد ، متوسط و یا خوب به نظر برسد بستگی دارد شرکت و یا طراح چگونه آن را در سایت و یا محصول و حتی خدمات خود به کار گرفته باشد . در واقع یک تجربه کاربری بد باعث می شود که دید مخاطب نسبت به سایت بدبینانه باشد وقتی طراح یک UI ضعیف درست می کند شاید این فقط باعث این شود که مخاطب چهره زیبا از سایت نبیند ولی وقتی طراحی تجربه کاربری بد در یک سایت اتفاق می افتد باعث می شود تعامل با کاربران سخت شود مثلا کاربران برای پیدا کردن اطلاعات و یا محصول مورد نظر خود سردرگم شوند و یا آدرس اشتباهی در سایت به آنها داده شود این باعث می شود کاربران دچار نارضایتی شدید و حتی خشمگین نیز شوند که باعث ترک سایت و وارد نشدن آن ها به سایت در دفعات دیگر شود .


برخی از توسعه دهندگان و طراحان سایت هنگام صحبت در مورد تجربه کاربری از این موارد صحبت می کنند:

·         طراحی کاربر محور

·         رابط کاربر (UI) یا رابط کاربری گرافیکی (GUI)

·         قابلیت استفاده

·         عوامل انسانی و ارگونومی

·         تعامل انسان با کامپیوتر و سایت

البته این تصور اشتباه است که تجربه کاربری فقط شامل موارد بالا می باشد . در واقع استانداردی که در تعریف تجربه کاربری بیان می کند می گوید که : تجربه کاربری یعنی تمامی تجربه کاربر در هنگام تعامل با محصولات ، خدمات و محیطی است که کاربر در حال کار با آن می باشد . بنابراین باید هنگام طراحی سایت تمامی مراحل سایت مورد نگرش درست از تجربه کاربری قرار گیرد . اما چرا تجربه کاربر مهم است؟ علت آن بسیار ساده است در واقع م هنگام طراحی سایت و یا محصول می خواهیم کسب و کار خودمان را رونق دهیم ، تجربه کاربری به ما کمک می کند که کاربران و مشتریان بیشتری را جذب سایت خود نماییم همچنین کمک می کند تا مشتریان جذب شده به سایت جزء مشتریان وفادار به سایت تبدیل شوند .


حال که اهمیت آن مشخص شده است باید دقیقا چه کاری انجام داد؟ نکته همین بخش است شما و یا سایت شما بر اساس کسب و کاری که دارید طیفی از کاربران را به خود جذب خواهید کرد و یا می خواهید این کار انجام شود این که چند دسته از کاربران به سایت شما می آیند؟ هر کدام از این دسته کاربران چه رفتارهای دارند و یا باید چگونه با آنها رفتار کرد تا بتوانند بهترین تعامل را داشته باشند؟ و بسیاری سوال های دیگر که بسته به نوع سایت ها متفاوت می باشند بنابراین به کار گیری یک تیم متخصص UX در سایت بسیار حائز اهمیت می باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (201)
کد خبر: 2055


  • تجربه کاربری ، مواردی که باید هنگام طراحی سایت دقت کنیم