Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
31

معرفی ابزارهای ارزیابی کارآمدی یک سایت

معرفی ابزارهای ارزیابی کارآمدی یک سایت

ابزارهای برای ارزیابی کارآمدی یک سایت وجود دارند آنها باعث می شوند طراحان سایت هنگام طراحی سایت متوجه شوند که چه مواردی را باید رعایت کنند همچنین بعد از طرح اولیه و یا قبل از نهایی شدن طرح استفاده از این ابزارها می تواند به سازگار شدن سایت با استاندارهای جهانی طراحی وب کمک کند . ما در این مقاله قصد داریم راجب برخی از ابزارهای مفید برای ارزیابی قابلیت دسترسی و کارآمدی سایت بپردازیم . این ابزارها از استاندارهای نظیر W3C’s WCAG 1.0 and 2.0 و... استفاده می کنند .

Accessibility Valet  :این ابزار به شما کمک می کند سایت خود را براساس استانداردهای W3C’s و WCAG مورد بررسی قرار دهیم . با قرار دادن آدرس (URL) سایت شما می توانید سایت مورد نظر خود را از لحاظ استانداردهای فوق مورد یررسی قرار دهید .


Accessibility Checker : این سایت یک ابزار ارزیابی منبع باز می باشد که در سال 2009 توسط مرکز تحقیقات طراحی Inclusive دانشگاه تورنتو ساخته شده است . با استفاده از این ابزار می توانید آدرس سایت خود را بر اساس استانداردی که می خواهید مورد بررسی قرار دهید همچنین می توانید یک فایل HTML را در این سایت آپلود کنید و استانداردهای مورد نظر را بر روی آن مورد بررسی قرار دهید .


EvalAccess : این ابزار توسط دانشگاه ایالتی باسک در اسپانیا طراحی شده است و به شما اجازه می دهد سایت خود را براساس استاندارد WCAG 1.0 ارزیابی کنید. نتایج آن بسیار قابل فهم می باشد و می توان خطاهای که این ابزار گرفته است را به وضوح مشاهده کرد و آن ها را در سایت اصلاح نمود .


FAE : این سایت یک صفحه مورد نظر از سایت را با استفاده از استاندارد ITAA وب مورد بررسی قرار می دهد همچنین نتایج ارزیابی در این سایت به پنج دسته تقسیم می شود : ناوبری و جهت گیری ، ارزیابی متن ، اسکریپت ها ، ظاهر و استاندارد HTML . هر دسته دارای درصدی جهت ارزیابی می باشد که نشان می دهد صفحه مورد نظر در سایت برای هر دسته چند درصد را دریافت نموده است . همچنین مواردی از هشدار و اشکال در نتایج مشاهده می شود که طراحی می تواند اولویت اصلاح موارد را از آنها شروع کند .

ابزار  OCAWA ، کنترل عملیات و تجزیه و تحلیل سایت : این ابزار توسط شرکت های Orange و Urbilog توسعه یافته است و کاربر می تواند با استفاده از آدرس و یا آپلود HTML استانداردهای رایج وب را در آن مورد بازبینی قرار داد در گزارش این ابزار لینک های مشکل دار و ضعف های استاندارهای سایت نشان داده می شود

همچنین در زیر نیز قدرت ابزارهای گفته شده و برخی دیگر از ابزارها رایج را از لحاظ ویژگی ها می توان مشاهده کرد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (157)
کد خبر: 2059


  • معرفی ابزارهای ارزیابی کارآمدی یک سایت