Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
03

نحوه مدیریت فضای سفید در چیدمان موبایل برای یک سایت ریسپانسیو

نحوه مدیریت فضای سفید در چیدمان موبایل برای یک سایت ریسپانسیو

فضای سفید یک قسمت مهم و حیاتی در طراحی سایت می باشد که اگر به درستی مدیریت و طراحی نشود هنگام دیدن سایت در دیواس ها و اندازه های مختلف به زیبای سایت تاثیر منفی خواهد داشت . ولی هنگامی که طراح می خواهد یک سایت ریسپانسیو طراحی کند کار کمی پیچیده تر می شود چرا که باید  علاوه بر اینکه در تمامی صفحات نمایش با اندازه های مختلف آن را به درستی تنظیم نماید باید ببیند در دیوایس های مختلف نظیر موبایل های هوشمند و تبلت ها چگونه دیده می شود . البته روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که ما می خواهیم به یکی پر رایج ترین آن ها در این زمینه اشاره کنیم . استفاده از ریسپانسیو بودن برای طراحی سایت امری بدیهی است حال باید به سایتی که می خواهیم طراحی کنیم نگاهی بی اندازیم ، آیا منوهای یک سایت زیاد هستند و یا کم ؟ اگر منوهای سایت زیاد باشند راههای زیادی برای طراحی آنها نمی ماند باید با استفاده از منوی همبرگر آنها را در دیوایس های مانند موبایل های هوشمند و یا تبلت ها پنهان کرد تا فضای کافی برای محتوا دیده شود . در واقع در زمانی که تعداد منوها زیاد هستند باید طوری منوی همبرگر را طراحی کنند که وقتی بر روی یک منو کلیک می شود صفحه مربوط به آن باز شود و منو به طور خودکار ناپدید گردد تا محتوای صفحه در همان لود اولیه دیده شود . اما باید توجه داشت فضای اضافی بین لینک ها در منو همبرگر بسیار مهم است فاصله بین این لینک ها باعث می شود انگشتان دست به راحتی یک گزینه را بدون ترس از اشتباه زدن بر روی گزینه دیگر فشار دهند .


منوی همبرگر یا منوی سه خطی طوری تنظیم می شود که در منتهی الیه سمت چپ و یا راست قرار می گیرند و هنگام باز کردن می توان لوگو و یا برند شرکت را مشاهده کرد . البته اگر تعداد ناوبری منو شما کم باشد به منو همبرگر نیازی نخواهید داشت و طراح می تواند در بالای صفحه آن ها را به کاربران نشان دهد مانند سایت Regent College

تغییر از افقی به عمودی

فضای سفید در یک صفحه دسکتاب به سمت پایین در حال حرکت می باشد . اما هنگامی که با دستگاههای کوچکتر برخورد می کنید باید بیشتر به فضای عمودی توجه داشته باشید چرا که فضای عمودی است که سرعت محتوا در یک موبایل هوشمند را تعریف می کند . واقعیت این است که هنگامی که بخش های صفحات را در موبایل خود می بینید این بخش های افقی محور به صورت عمودی پایین هم قرار می گیرند و برای دیدن آن باید به سمت پایین و عمودی حرکت کرد . .در اینجا است که فضای سفید نقش بسیار مهمی را بازی می کند چرا که قرار گرفتن بخش های افقی که به صورت عمودی در موبایل های هوشمند دیده می شود می تواند هر بخش را با بخش های پایینی و بالایی خود با استفاده از این فضا تفکیک کرد . در واقع وقتی شما یک سایت را مشاهده می کنید یک صفحه با چند ستون افقی می بینید ولی هنگام مشاهده همان سایت در موبایل هوشمند آنها به صورت یک ستون عمودی دیده می شوند . یک صفحه ایده آل در موبایل های هوشمند تمامی عرض صفحه 320 پیکسل یک گوشی هوشمند را در بر می گیرد .


اندازه فونت

در هنگام مشاهده سایت در موبایل باید توجه داشته باشیم که اندازه آن به درستی در دیوایس های هوشمند دیده شود همچنین ارتفاع خط ، رنگ ، حاشیه ها رابین دوبلوک متن نیز باید به درستی هنگام طراحی سایت دیده شود . فاصله ای که بین متن های هر خط در دسکتاب وجود دارد باید در موبایل نیز به نسبت کم شود البته نباید طوری باشد که در خوانای کاربران اثر بگذارد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (258)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 2082


  • نحوه مدیریت فضای سفید در چیدمان موبایل برای یک سایت ریسپانسیو