Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
07

نکاتی که ممکن است در جاوا اسکریپت ندانید

نکاتی که ممکن است در جاوا اسکریپت ندانید

در هنگام کار با جاوا اسکریپت برای طراحی سایت ممکن است با نکاتی روبرو شوید که برای شما تازگی داشته باشد حتی اگر سال ها است با آن کار می کنید چرا که هر روز ویژگی های بیشتری به خاطر استفاده زیاد از این تکنولوژی در طراحی تولید می شود با قصد داریم در این مقاله به برخی از این نکات که ممکن است حتی حرفه ای ترین ها آن ها را نمی دانند بپردازیم .

در جاو اسکریپت دو صفر وجود دارد !

معمولا صفر به عنوان مقدار مثبت در نظر گرفته می شود اما جالب است بدانید صفر منفی نیز در جاو اسکریپت داریم البته هر دو صفر با هم برابر هستند و می توان از هر دو استفاده کرد ولی صفر منفی در زمانی خود را نشان می دهد که بر یک عدد مثبت تقسیم شود .


NAN یک مقدار نیست بلکه شماره ای خاص است

چند راه وجود دارد که می توانیم این مقدار را به دست آوریم مثلا صفر تقسیم بر صفر یا بی نهایت تقسیم بر بی نهایت و...همچنین NAN خود را برابر خود نمی داند اگر تا به حال چیزی شبیه if (x!==x) {…} را در برنامه خود استفاده کرده اید می فهمید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است در واقع NAN= NAN نیست . همچنین آن نه جز اعداد و شماره های مثبت می باشد و نه منفی .

استفاده از اپراتور بیتی

این کاملا زبان اگنوستیک است اما از آنجا که اپراتور bitwise در جاوا اسکریپت پشتیبانی می شوند می خواهیم با استفاده از آنها برخی چیزهای خوب را نشان دهیم .


 ضرب عددی / تقسیم صحیح سریع

این مورد زمانی استفاده می شود که طراح می خوهد یک انیمیشن 3D پیچیده را روی یک بوم بزرگ ارائه نماید و قصد دارد قاب ها و فریم ها را با سرعت زیاد تولید نماید . وقتی می خواهی دنباله ای مانند 2 ، 4 ، 8 ، 16 و... تولید نماییم نیاز به ترفند اپراتورهای بیتی داریم که بیت اعداد را به سمت راست (تقسیم) یا سمت چپ حرکت دهد (ضرب). << اپراتور << تمام بیت ها را به سمت چپ منتقل می کند. اعداد در فرم دودویی نمایش داده می شوند، بنابراین یک عدد جدید در سمت راست اضافه می کند. این تست نشان می دهد << حدودا 1.04 سریعتر از استفاده از اپراتور ضرب (*) می باشد .


نمایش رشته ها با استفاده از کد هگز / یونیکد

اگر می خواهید برخی از رشته ها را عجیب و غریب نمایید و یا در کد مخفی کنید می توانید بدون هیچ گونه توابعی آن را در جاوا اسکریپت درست نمایید . کافی است از توالی هگزا دسیمال یا نونیکد استفاده نمایید .


ایجاد توابع به صورت پویا

برنامه نویس می تواند توابع پویا را با استفاده از سازنده تابع جدید تعریف نماید . یک مورد استفاده آن زمانی است که یک کتابخانه با قالب های مانند ejs, ajs استفاده می نماید و یک تابع را که داده های قالب را در آن می پذیرد باز می گرداند .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (335)
کد خبر: 2116


  • نکاتی که ممکن است در جاوا اسکریپت ندانید