Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
08

طراحی تعاملی چیست؟

طراحی تعاملی چیست؟

طراحی تعاملی این دو کلمه را با هم بارها در حوزه طراحی شنیده اید و خواهید شنید ، اما واقعا طراحی تعاملی چیست ؟ و چه چیزی باعث طراحی تعاملی در سایت و یا اپلیکیشن می شود ؟ در این مقاله ما می خواهیم پاسخ خود را از این سوالات دریافت نماییم .

طراحی تعاملی 101

طراحی تعامل فرایندی است که طراحان بر ایجاد رابطهای وب جذاب با رفتارها و اقدامات منطقی و تفکر تمرکز می کنند، طراحی تعاملی موفق با استفاده از فن آوری و اصول ارتباط خوب برای ایجاد تجارب مورد نظر کاربر است . در واقع طراحی تعاملی مباحثی است که بیش از 10 سال است در حوزه طراحی سایت و یا اپلیکیشن مطرح می شود و همچنان ادامه خواهد داشت . یکی از بهترین و ممتاز ترین مباحث مربوط به این مفهوم، توسط Bob Baxley در سال 2002 در 12 قسمت منتشر شد که طراحی تعامل برای برنامه های کاربردی و سایت را تشریح کرد.


در واقع معرفی طراحی تعاملی به پنچ قسمت تقسیم شده است که امروزه نیز این پنج قسمت بسیار مفید می باشد :

·         ارتباط انسان و ماشین مکالماتی بین دستگاه و کاربر می باشد

·         عمل و عکس العمل به چگونگی تعاملات بستگی دارد و رشد می کند

·         وضعیت نشان می دهد که چه اتفاقی بین کاربران و دستگاه افتاده است

·         گردش کار تضمین می کند که کاربران می دانند که چه کسی از یک ابزار یا برنامه استفاده می کند و چه اتفاقی می افتد

·         خرابی باعث ایجاد اشتباه نادرست در یک تعامل می شود


نقش طراح تعاملی

اگر به سوالات که در ابتدا انجام شد نگاهی بی اندازید می بینید که پاسخ طراح می باشد یعنی خود شما . طراحی تعاملی ، توسعه، خلاق یا تیم بازاریابی است که به تشکیل و ایجاد یک استراتژی طراحی کمک می کند، تعاملات کلیدی محصول را شناسایی می کند، نمونه های اولیه را برای تست مفاهیم ایجاد می کند و از تکنولوژی و روند هایی که کاربران را تحت تأثیر قرار می دهند، استفاده می کند. شرکت ها یک طراح را استخدام می کنند تا مطمئن شوند که برنامه های کاربردی دیجیتال آنها و یا سایت آنها به درستی با کاربران تعامل انجام می دهد . یکی از خصیصه های رایج طراحان تعاملی، تشنگی برای چگونگی کار کردن است، نه اینکه از تهیه پرسش ها و توانایی تجسم کردن بپرهیزند .

مفاهیم طراحی تعامل و اصول

اما واقعا مفهوم طراحی تعاملی چیست ؟ در واقع طراحی تعاملی المان های بخش های مختلف یک سایت و یا اپلیکیشن می باشد که رابطه خوبی بین آن ها و کاربران برقرار می کند . در واقع طراحی تعاملی شامل مفاهیم و قسمت های زیر است :

·         طراحی هدایت هدف: سایت شما چگونه تعامل ایجاد می کند؟ مسیر آن را به درستی بیابید و اطمینان حاصل کنید که برنامه شما این کار را به طرز فوق العاده خوبی انجام می دهد.

·         رابطه یک جادو می باشد : یک رابط جادویی باعث می شود کاربران هنگام کار کردن با آن بخش از سایت و یا اپلیکیشن رضایتمندی کاملی داشته باشد و اصلا دچار استرس و یا نارضایتی نشود.

·         Usability : رابطه های که درصد وضعیت المان های یک سایت و کاربر را مشخص می نماید

·         یادگیری : اینکه چقدر از المان ها و بخش ها به راحتی می توانند قابل آموزش باشند و کاربر هنگام برقرار کردن با آنها نیاز به آموزش دارد و چه مقدار زمان برای این کار نیاز است

ما در تصاویر پایین نمونه های از طراحی تعاملی موفق را مشاهده می کنیم .


تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (308)
کد خبر: 2120


  • طراحی تعاملی چیست؟