Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
09

چگونه یک ترکیب رنگ کامل در سایت ایجاد کنیم

چگونه یک ترکیب رنگ کامل در سایت ایجاد کنیم

یکی از چالش های پیچیده و بحث برانگیز در فرآیند طراحی سایت انتخاب یک پالت رنگی در سایت می باشد چرا که رنگ نشان دهنده نام تجاری و یا پیغام یک سایت می باشد . ایجاد یک ترکیب رنگی عالی در سراسر صفحات سایت بیش از انتخاب یک یا دو رنگ اصلی در سایت می باشد ، امروزه ما برای انتخاب هماهنگی بین رنگ ها در سایت به علوم رنگ نیاز داریم . ما در این مقاله قصد داریم روش های برای انتخاب پالت رنگی برای سایت را توضیح دهیم .


چرخه رنگ

چرخه رنگ در واقع بیان کننده تفاوت رنگ ها و نشان دهنده این است که هر رنگ نشانگر چه هدفی است و چه چیزی را در مخاطب خود و یا بازدیدکننده سایت ایجاد می کند . چرخ رنگ شامل رنگ های اولیه، ثانویه و سوم و هر ترکیبی از آن ها می باشد که شامل موارد زیر است :

·         رنگ های اصلی: قرمز، زرد، آبی

·         رنگ های ثانویه: سبز، بنفش، نارنجی (ترکیب دو رنگ اولیه)

·         رنگ های ترجیحی: لاجوردی، بنفش، گل رز، قرمز نارنجی، چرتشک، سبز بهار (ترکیب رنگ اولیه و ثانویه)

این که چطور رنگ ها با یکدیگر ادغام می شوند و با یکدیگر کار می کنند بسیار مهم می باشد چرا که باید در سایت نوعی مطابقت با بخش های مختلف سایت وجود داشته باشد . بنابراین چند توصیه در اینجا مطرح می شود :

·         مکمل: رنگ های هم رنگ را انتخاب می کند که در یک گروه هستند

·         تقسیم مکمل: استفاده از یک رنگ به همراه یک رنگ مخالف در آن

·         دو مکمل : انتخاب یک رنگ اصلی و دو رنگ متضاد از آن در سایت

·         تک رنگ : یک رنگ به عنوان رنگ سایت

·         سه ضلعی : سه رنگ به صورت مساوی در سایت استفاده می شود


سیاه و سفید

برخی از سایت ها رنگ اصلی آنها سیاه و سفید است البته از رنگ های دیگر هم استفاده می کنند ولی رنگ اصلی این دو رنگ می باشد که به راحتی توسط تمامی اشخاص قابل دیدن است . این رنگ علاوه بر مزیت داشتن نمایش درست آن توسط هر کاربر می تواند در انواع تایپوگرافی ها هم مورد استفاده قرار گیرند .


از رنگ ها با احتیاط استفاده کنید

بسیاری از رنگ ها مرسوم هستند در حالی که برخی از رنگ ها زیبا هستند اما استفاده بیش از حد از آنها باعث ناراحتی چشم و نارضایتی کاربران هنگام مشاهده آن بخش از سایت می شود ، به طور کلی باید پالتی از رنگ را در سایت استفاده  قرار دهید که علاوه بر زیبایی بر روی چشم بیننده تاثیر منفی در طولانی مدت ایجاد نکند .

اجتناب از رنگین کمان

هنگام طراحی سایت شما نیاز به رنگ های متنوع و زیادی احتیاج ندارید استفاده از 5 ، 10 تا 15 رنگ برای یک سایت اشتباه بزرگی می باشد چرا که رنگی اصلی در آن گم می شود و کاربر سردرگم شده کدام رنگ ، رنگ سایت و یا شرکت می باشد استفاده از 2 تا 3 رنگ در سایت توصیه می شود .


تعیین رنگ متن سایت

انتخاب این بخش از رنگ بسیار مهم است چرا که باید خواننده شما بتواند علاوه بر زیبای که این رنگ در متن ایجاد می کند به مدت طولانی آن را بخواند بنابراین نمی تواند از رنگ های که هیجان انگیز است مانند قرمز و... استفاده کرد چرا که چشم را خسته می کند همچنین بین رنگ های خاکستری ، مشکی و یا سفید باید یکی را به عنوان رنگ متن انتخاب کرد که البته بسته به نوع پس زمینه و موارد مورد استفاده در بخش های دیگر شاید کمی سخت باشد .

طرح پالت رنگ را بکشید

هنگامی که طراح در حال انتخاب رنگ ها برای طراحی سایت در بخش های مختلف می باشد توصیه می شود پالت رنگ خود در سایت را بکشد تا بدانند دقیقا چه بخش های را با چه رنگ های مورداستفاده قرار می دهد بدین ترتیب می تواند بهتر و دقیق تر رنگ های مورد نظر خود را انتخاب نماید .

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (359)
گروه خبر: طراحی سایت, رنگ
کد خبر: 2130


  • چگونه یک ترکیب رنگ کامل در سایت ایجاد کنیم