Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
10

روند طراحی سایت با استفاده از پارالکس (Parallax)

روند طراحی سایت با استفاده از پارالکس (Parallax)

پارالکس (Parallax) در واقع به معنای اختلاف منظر و یا دید می باشد اما در طراحی سایت پارادوکس به معنای حرکت المان ها و یا تغییر رنگ ها و عناصر سایت است مثلا هنگامی که یک رفتار از طرف کاربر مانند قرار دادن موس بر روی یک المان خاص صورت می گیرد یک حرکت انیمیشن کوچک در المان مورد نظر ایجاد می شود در واقع همین تغییر ناگهانی که به وجود می آید نوعی پارالکس (Parallax) می باشد . این روش در طراحی باعث می شود که مخاطبان بیشتری جذب سایت شوند امروزه از طرح های زیاد در این روش استفاده می شود . وقتی کاربر تغییر رنگ ها در پس زمینه یک سایت را به صورت زیبا ببیند همین امر باعث می شود محو تماشای چنین افکتی قرار گیرد و حس تازه ای برای ادامه کار در سایت و پیمایش بیشتر صفحات سایت صورت گیرد . بسیاری از این طرح ها به وجود آمده برای ایجاد روش  پارالکس (Parallax) با ترکیب چند عنصر با یکدیگر ایجاد می شود ،


چند طرح رایج این روش شامل موارد زیر می باشد :

·         یک صفحه طراحی با اسکرول طولانی : در این روش اهداف مشخص سایت را به بخش های مورد نظر تقسیم می کنیم به طوری که وقتی کاربر بر روی صفحه اصلی پیمایش می کند هر بخش با افکت های زیبا و یا تغییر رنگ و ایجاد انیمیشن جذاب برای کاربران حس زیبایی را ایجاد نماید.

·         تایپوگرافی پررنگ : علامت بزرگ یک تایپوگرافی که عموما به برند و یا آرم یک سایت اشاره می کند به همراه متن جالب در کنار رنگ های مورد استفاده یکی از روش های دیگر پارالکس (Parallax) می باشد

·         تغییر انواع محتوا : محتوا در صفحه اغلب با اسکرول تغییر می کند، به طوری که کاربر ابتدا یک تصویر بزرگ، سپس یک «صفحه» متن، سپس تصاویر بیشتر و سپس فرم یا تماس به را مشاهده می نماید. این محتوای در حال حرکت به خوبی با تعامل بین المان ها ایجاد می شود.


·         دستور العمل های حرکت : در این روش می توان برای هر المان و یا بخشی براساس رفتار و کاری که کاربر انجام می دهد آن را با یک انیمیشن جذاب راهنمایی کرد به طوری که هم متوجه نوع عملکرد المان مورد نظر شود و هم جذابیت آن را برای کاربران جهت دنبال کردن آن المان که می تواند یک لینک باشد ایجاد نماید مثلا فرض کنید وقتی کاربر بر روی یک دکمه و یا لینک موس را نگه می دارد یک تغییر رنگ جذاب ویا یک حرکت shake در دکمه و یا لینک ایجاد می شود و یا متن با حرکتی جذاب از کاربر می خواهد ادامه مطلب را پیگیری نماید .


البته باید توجه داشت استفاده بیش از حد از این روش باعث می شود چشم کاربر خسته شود و در نتیجه نارضایتی کاربر را به همراه داشته باشد در واقع این روش برای بخش های اصلی که سایت می خواهد کاربران آن ها را دنبال نماید باید مورد استفاده قرار گیرد و نه تمامی بخش های سایت .

تعداد امتيازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (218)
کد خبر: 2138


  • روند طراحی سایت با استفاده از پارالکس (Parallax)