Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
12

داستان کاربران و سنارویو های آن ها در طراحی UX

داستان کاربران و سنارویو های آن ها در طراحی UX

امروزه کاربران در طراحی محور اصلی محسوب می شوند چرا که آن ها هستند که به یک کسب و کارآنلاین رونق می دهند در واقع در بعضی مواقع پیش می آید که یک طرحی برای طراح جذاب نمی باشد ولی به خاطر استقبال بیش از اندازه از آن طرح باید آن را برای کاربران پیاده سازی نماید . داستان سرای کاربر و سنارویو های که برای آنها در طراحی سایت به صورت تجربه کاربری انجام می شود همیشه یکی از چالش های پیچیده طراحی بوده است . اجازه دهید برای واضح شدن این موضوع سه اصل را بررسی نماییم :

·         داستان ها و سناریو کاربر چه هستند

·         چگونه از یکدیگر متفاوتند

·         نقش داستان و سناریو کاربر در طراحی UX چیست ؟


داستان کاربر چیست ؟

یک ضرب المثل در آمریکا وجود دارد که می گوید صدای هزار صدایی برای گفتن یک داستان واحد طول می کشد . این دقیقا کاری است که یک داستان کاربر در سایت انجام می شود در واقع طراحان صداهای بسیاری از کاربران ( چند هزار یا چند صد هزار و بیشتر) را می گیرند و نیاز های اصلی آن ها را کشف کرده و تبدیل به یک داستان کامل و شفاف می کنند . در واقع کاربر نیازهایش همانطور که می دانید و با آن مواجه است بیان می کند بدون آنکه از پشت سر آن چیزی بداند این طراح و توسعه دهنده سایت هستند که باید دقیقا بدانند چه کاری برای رفع کردن این نیازها لازم است.


یک سناریو کاربر چیست ؟

سناریو کاربر رفتاری است که کاربر هنگام مشاهده محصولات و خدمات سایت آن را انجام می دهد در واقع تجربه کاربری می باشد که یک کاربر هنگام مواجه شدن با کسب و کار آنلاین انجام می دهد . همچنین سناریوهای کاربر انگیزه و هدف اصلی کاربر را برای بازدید از سایت و یا استفاده از محصول را مشخص می کند . در سناریو سوالات متعددی ایجاد و پاسخ داده می شود مثلا کدام محصول بیشتر مورد توجه کاربر قرار می گیرد؟ این محصول و یا خدمت در سایت دقیقا چه کاری انجام می دهد ؟


چگونه داستان های کاربر و سناریو های کاربر به طراحی UX کمک می کنند؟

مزیت اصلی ایجاد داستان و سناریوهای کاربر این است که همیشه کاربر را در مرکز طراحی و توسعه فرآیند نگه می دارد از این رو ویژگی ها و مواردی که ربط چندانی به کاربر ندارند را می توان به آسانی کنار گذاشت این امر به طراحی تجربه کاربری کمک می کند تا نیازهای واقعی را درک نماید . از آنجا که داستان کاربر به وضوح توصیف آنچه یک کاربر می خواهد و یا اینکه آنچه که انتظار دارد یک محصول و یا خدمت در سایت انجام دهد را نشان می دهد باعث می شود طراح UX برآورد دقیق تر در هنگام طراحی سایت انجام دهد . از سوی دیگر سناریوهای کاربر حاوی هر گونه جزئیات در مورد تعامل کاربر با محصول و در نتیجه کشف الزامات بسیار مفید است . یک سناریو کاربر ، مسیری را که یک کاربر از آن عبور می کند تا به اهداف خود در سایت برسد را مشخص می کند به علاوه بینش بیشتری نسبت به آنچه که کاربر آن راجذب می نماید نشان می دهد که این امر خود به متخصصان UX در طراحی نهایی سایت کمک بزرگی می باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (218)
کد خبر: 2153


  • داستان کاربران و سنارویو های آن ها در طراحی UX