Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
14

روانشناسی رنگ در طراحی سایت و ارتباط آن با هیپوتالامس مغز

روانشناسی رنگ در طراحی سایت و ارتباط آن با هیپوتالامس مغز

پوشیده نیست که روانشناسی رنگ در تمامی جنبه ها طراحی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد . در دنیای واقعی نیز رنگ نقش اساسی را برای جذب مشتریان بازی می کند در فضای مجازی نیز المان ها و بخش های مختلف سایت رنگ نقش مهمی را ایفا می کنند . ما می خواهیم در این مقاله راجب تاثیر رنگ بر طراحی سایت صحبت کنیم ، ابتدا به روانشناسی رنگ می پردازیم و تاثیر آن را بر مغز انسان بررسی می کنیم .

رنگ و تاثیر آن بر مغز انسان

براساس آمارهای گرفته شده و تحقیقات انجام شده هنگامی که انسان یک رنگ را مشاهده می کند ، چشم انسان پیامی به یک ناحیه مغز به نام هیپوتالامس می فرستد ، این باعث می شود که سیگنال بیشتری را بر این قسمت تاثیر بگذارد و این امر بر روی احساسات یک انسان و در نتیجه رفتار آن شخص ایجاد می کند . علم به ما می گوید که این رنگ احساساتی را ایجاد می کند که می تواند احساسات منفی، مثبت یا ناسازگاری ایجاد کند همچنین بر طبق آمارها  90 ثانیه طول می کشد تا یک بازدید کننده سایت بتواند قضاوت را انجام دهد بنابراین قضاوت اولیه کاربران به سایت بسیار مهم و حیاتی می باشد .


هر رنگ به چه معنی است

هر رنگ دارای معنای خاصی برای طیفی از اشخاص می باشد البته براساس فرهنگ و کشور شاید رنگ ها و نظرات کاربران متفاوت باشد ولی به طور کلی رنگ ها بر اساس گروه بندی خاصی به صورت زیر تقسیم می شود . روانشناسی رنگ در طراحی یک علم دقيق نیست و مطالعات نشان داده اند که از روی ادراک فردی و تحت تاثیر طراحان سایت قرار می گیرد، همچنین ملاحظات اجتماعی مانند جنسیت نیز بر روی نحوه درک رنگ تاثیر می گذارد.


بنابراین، اگر شما در حال طراحی یک کسب و کار اینترنتی برای  خانم ها  هستید، بنفش رنگ خیلی خوبی می تواند باشد ولی این رنگ برای کاربران مرد مناسب به نظر نمی رسد . البته توجه داشته باشید همیشه پسند بودن یا عدم علاقه یک جنسیت به یک رنگ عامل تعیین کننده برای تعیین آن رنگ محسوب نمی شود مثلا رنگ قهوه ای رنگی است که مورد پسند مردان نمی باشند اما در بعضی از زمینه ها باعث اعتبار آن کار می باشد . این نکته را در نظر بگیرید که هنگام طراحی سایت ، طراح باید رنگ برند شرکت را نیز در نظر داشته باشد و براساس رنگ برند بقیه رنگ ها استفاده شده در هماهنگی و سازگاری این رنگ باشد چرا که مهم این است که برند شرکت برای کاربران سایت برجسته به نظر برسد و تمامی رنگ ها در خدمت رنگ برند شرکت قرار گیرند.

 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (289)
گروه خبر: طراحی سایت, رنگ
کد خبر: 2169


  • روانشناسی رنگ در طراحی سایت و ارتباط آن با هیپوتالامس مغز