Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
15

نحوه استفاده از اندازه و فضا در طراحی سایت

نحوه استفاده از اندازه و فضا در طراحی سایت

پل فیانس روانشناس مشهور با این حال که عمر زیادی برای دیدن سایت های اینترنتی نکرد  اما تاثیر بسیار زیادی در طراحی دیجیتال گذاشت او در سال 1954 قانونی با نام قاتون Fits مطرح کرد که اصل این قانون به این صورت می باشد "مدل جنبش انسان در HCI  و ارگونومیک که پیش بینی می کند زمان لازم برای سرعت حرکت به یک منطقه هدف ، عملکرد فاصله و اندازه هدف می باشد " آنچه که به معنی طراحان دیجیتال در فضای مجازی یاد آوری می شود این است که هدف بزرگتر ، سریعتر ، ساده تر و نزدیکتر به مقصد باید باشد . البته این بدان معنا نیست که شما باید صفحه خود را با دکمه های بزرگ کنار یکدیگر طراحی کنید همان طوری که متخصصان طراحی مانند Anastasios Karafillis مطرح می کنند قانون Fits باید با ظرافت اجرا شود . قانون Fits در طراحی سایت و یا طراحی اپلیکشن های موبایل کاربرد دارد چرا که بیان می کند باید فعالیت کمتری برای یک عمل توسط کاربر ایجاد شود تا تعامل بهتری صورت گیرد .


این کار بیشتر باید در برنامه های موبایل های هوشمند امروزی مورد توجه قرار گیرد مثلا برای صفحه های 3.5 اینچی مهم است که بخاطر داشته باشید توابع کلیدی در گوشه سمت چپ با توجه به اینکه کاربران گوشی های خود به این صورت می گیرند باید قرار داده شود . گوشه سمت چپ به مرکز ساده ترین راه برای برخورد با انگشت می باشد علاوه بر این گوشه بالایی سمت چپ به مراتب سخت تر و دشوارتر به نظر می رسد . همچنین صفحه نمایش های کوچکتر فشار بیشتری را به عضلات وارد می کند در حالی که صفحه نمایش های بزرگ درست است که سنگینی بیشتری دارند اما راحت تر انگشتان دست با آنها ارتباط برقرار می کنند .


بهینه سازی برای نزدیکی

قانون Fits به طراح این نکته را تاکید می کند که شما باید بتوانید در طراحی سایت خود حرکت جنبش را تا آنجا که می توانید و ممکن است کاهش دهید . با پیش بینی المان های پر استفاده در یک سایت ، طراح می تواند آن المان ها و یا بخش های که مورد استفاده بیشتر قرار می گیرد را طوری طراحی کند که در کنار هم قرار گیرد و کمترین حرکت جنبش را برای رفتن به المان های پر کاربرد برای کاربران ایجاد نماید .


اگر به تصویر بالا نگاه کنید می بینید که دکمه های پر استفاده در کنار هم قرار گرفته اند در واقع دکمه های که با هم ارتباط نزدیکی دارند در کنار هم و در یک فاصله کم از هم طراحی شده اند تا کمترین حرکت را بین این دکمه ها ایجاد شود . شبکه اجتماعی فیس بوک نیز نمونه ای دیگر از طراحی سایت به این سبک و با قانون Fits می باشد همانطوری که می بینید فضای زیادی بین نوار کناری چت و فعالیت های که می توانید در این سایت انجام دهید وجود ندارد و به زیبای نزیکی بین عملیات های مختلف سایت طراحی شده است .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (362)
کد خبر: 2176


  • نحوه استفاده از اندازه و فضا در طراحی سایت