Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
15

چگونه یک انیمیشن سایت کاربران را به خود جذب می کند

چگونه یک انیمیشن سایت کاربران را به خود جذب می کند

این جمله را همیشه به یاد داشته باشید که بدون حرکت نمی توان تعامل مناسبی را انجام داد . هنگامی که یک تب را می بینید و از روی صفحه با یک افکت ناپدید می شود این باعث می شود نگاه ها به این قسمت جلب شود . انمیشن های پیشرفته به کار گرفته شده در طراحی سایت یک احساس زنده را در کاربران ایجاد می کند . در گذشته انیمیشن های جذاب اصولا با فلش ساخته می شدند اما امروزه با آمدن تکنولوژی های HTML5 /CSS3 و جاوا اسکریپت به راحتی می توان آن ها را با کتابخانه ها و ویژگی های مختلف طراحی کرد. انیمیشن این کمک را به طراحان می کند تا مسائل پیچیده را به طور زیبا برای کاربران قابل حل سازد و مشکلات رابط کاربری بین سایت و کاربران را برطرف کند تعاملات طراحی بهترین شیوه ها برای بیان و ارتباط بین کاربران و سایت به صورت دوطرفه می باشد . چند نکته و مثال در مورد انیمیشن که باید طراحان هنگام طراحی به آنها توجه داشته باشند را بیان می کنیم.


کاربران را در زمان بارگذاری سرگرم کنید .

زمان بارگذاری یک بخش از سایت و یا یک صحفه از سایت همیشه جزء چالش های طراحان بوده است اینکه سرعت اینترنت کاربر چه مقدار است و یا سربار سرور برای پاسخ زیاد می باشد می تواند به زمان پاسخ اثر بگذارد بنابراین باید در این وضعیت از یک انیمیشن جذاب که ذهن مخاطب را مشغول سازد تا زمان را احساس مکند استفاده کرد،  این می تواند یک تجربه کاربری عالی نیز محسوب شود .


انیمیشن های گذرا

انیمیشن نیابد فقط در زمانی که می خواهیم وقت بیشتری را از کاربر دریافت کنیم تا محاسبات را انجام داده و نتیجه را برگردانیم مورد استفاده قرار گیرد در برخی موارد لازم است که کاربر در یک لحظه و یا چند ثانیه هنگامی که یک عملی را در سایت انجام می دهد یک انیمیشن گذرا را به آن ها نشان دهیم . البته بهتر است انیمیشن ها طوری طراحی شوند که طبیعی به نظر برسند در واقع کاربران بتوانن با آن ها ارتباط هر چند سطحی و گذرا برقرار کنند . مثلا حرکت بالا و پایین و یا جنبش بالا و پایین می تواند در انیمیشن به یادآوری چیزی که کاربر به آن باید توجه داشته باشد معنا شود و طراح می تواند در اعلان مواردی که می خواهد به کاربر یادآوری نماید مورد استفاده قرار گیرد . همچنین باید در نظر داشته باشید یک هماهنگی بین سرعت انیمیشن و افکت و یا کاری که می خواهد انجام شود وجود داشته باشد در غیر این صورت کاربر نه تنها متوجه انیمیشن نمی شود بلکه باعث نارضایتی از چیزی که به درستی آن را درک نکرده خواهد شد .

انجام چند اصل مهم در انیمیشن

چند اصل در انیمیشن جزء اصل های مهم محسوب می شود در کتاب The Illusion of Life به این موارد پرداخته شده است  که باید هر طراحی آن ها را رعایت نماید . که ما به آنها می پردازیم :

Squash & Stretch : به منظور شبیه سازی یک شی به صورت واقع گرایانه ، جرم جسم را با چگونگی حرکت و کشش آن باید نشان دهیم . انتخاب اینکه یک جسم جامد می باشد یا با انعطاف پذیری در حرکت است به طراح بستگی دارد .


Anticipation : طراحی رابط کاربری با انیمیشن باید همخوانی داشته باشد و پیش بینی این قسمت باید توسط طراح انجام شود .


Staging : در برخی موارد ایجاد انیمیشن باید با مخفی کردن و یا کم رنگ کردن برخی المان ها در آن بخش همراه باشد همچنین استفاده از تغییر رنگ و یا کم رنگ کردن آن المان ها در اطراف انیمیشن به برجسته کردن آن کمک می کند به عنوان مثال پس از اینکه یک فرم ظاهر شد تا کاربران را مستقیما به فیلد های داده هدایت کند طراح می تواند پس زمینه را تضعیف نماید .


Straight-Ahead and Pose-to-Pos : استفاده از انیمیشن که به جلو حرکت می کند در بسیاری از موارد باعث نوعی حس طبیعی به انیمیشن ایجاد می کند که در بسیاری موارد طراح باید آن را انجام دهد .


اقدام پیوسته و همپوشانی : یک تمایز اصلی بین انیمیشن واقعی و غیر واقعی حرکات مختلف در قسمت های مختلف و یا ناحیه های مختلف می باشد  هنگامی که یک حرکت انجام می شود به طور طبیعی چند ثانیه طول می کشد تا آن حرکت ثابت شود و این عمل در انیمیشن های واقعی به درستی انجام می شود.


آهسته در داخل و خارج : ایجاد فریم ها و یا طرحی که به درستی حس حرکت را در یک شی ایجاد نماید نیاز به حرکت دادن برخی از المان های آن شی به صورت آهسته دارد مانند حرکت دم یک حیوان که تند نمی باشد و برای طبیعی جلوه دادن آن نیاز به کند بودن احساس می شود.

تعداد امتيازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (364)
کد خبر: 2181


  • چگونه یک انیمیشن سایت کاربران را به خود جذب می کند