Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
16

تایپورگرافی : قوانین و تکنیک ها

تایپورگرافی : قوانین و تکنیک ها

طراحی فقط در مورد لایه ها ، تصاویر و آیکون ها خلاصه نمی شود  چرا که تمامی آنها بدون محتوا متن محسوب نمی شوند و این محتوا است که به آنها شکل می دهد . هنگامی که در مورد محتوای سایت صحبت می کنیم اولین چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد قوانین تایپوگرافی می باشد در  واقع در هنگام طراحی سایت این قوانین بیاد به درستی اعمال شوند تا بتوان یک محتوای غنی و پویا برای کاربران ایجاد کرد . ما در اینجا می خواهیم در مورد موارد ضروری که باید در تایپوگرافی انجام شود صحبت کنیم .

مبانی تایپوگرافی

یک تایپوگرافی خوب در سایت به فونت ، رنگ متن و اندازه آن بستگی دارد همچنین تضمین می کند فرم نهایی دااری بالاترین کیفیت محتوا از لحاظ ظاهری را برای کاربران انجام دهد . همچنین باید چن مبحث از تایپوگرافی را به خوبی درک نمایید .

نوع متن : نوع متن را شاید طراحان سایت با عنوان font-family در Cssمی شناسند ، در واقع با این ویژگی می توان بیان کرد که متن با چه حروف و اعدادی در سایت نمایش داده شود.


فونت : شامل فایل فونت می شود که باید قبل از صدا زدن در هاست سایت قرار گیرد و به آن در طراحی آدرس دهی شود تا بتوانند ازآن برای نشان دادن آن فونت در سایت استفاده شود .


Baseline : این خطی است که حروف در آن می نشیند در واقع پایه حروف و اعداد در سایت قرار میگیرد و نوعی هماهنگی بین متن ها به وجود می آورد.


X-height : ارتفاع حروف و یا کلمات در محتوای سایت را مشخص می کند.


در تایپوگرافی سایت چهار عنصر اساسی وجود دارد :

·         نوع

·         رنگ

·         تکسچر

·         تصویر

همه این ها تاثیر زیادی بر نتیجه نهایی تایپوگرافی طراحی خواهند داشت اما توجه به این مطلب که طراح چه نوع پیامی را می خواهد بدهد و به چه شکل از این عناصر در کنار هم استفاده کنند بسیار مهم می باشند . چند عامل وجود دارد که می تواند به طراح در ایجاد تایپوگرافی در سایت کمک کند :

دور انداختن فونت پیش فرض : متاسفانه اکثر تایپوگرافی ها با پیش فرض نوع متنی که در تمامی سایت ها وجود دارد شروع به طراحی سایت می کنند اما اگر طراح می خواهد متن های آن در سایت متفاوت و منحصر به فرد دیده شود باید بداند که نوع فونت تاثیر عمیقی بر خواندن کاربران سایت خواهد داشت .

از  web font استفاده کنید : یکی از قابلیت های که امروزه می توان در فونت استفاده کرد web font می باشد که در تمامی مرورگر ها پشتیبانی می شود و شامل دستور import است که به راحتی می توان آن را در طراحی استفاده کرد .


از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید : یکی از مهمترین مسائلی که طراحان سایت امروزه مرتکب می شوند استفاده نادرست از ترکیب رنگ ها می باشد ، به یاد داشته باشید طراحان سایت حرفه ای می توانند با توجه به عملکرد سایت رنگ های مناسبی را برای آن انتخاب نمایند . W3C پیشنهاد می کند که از رنگ های متضاد بین متن و پس زمینه استفاده نمایید همچنین این نکته را یاد آوری می کند که مخاطبان شما شاید مشکل بینایی داشته باشند پس از رنگی به کار نبرید که آن ها را اذیت نماید .

به جای تصویر از متن استفاده کنید ! : همان طور که می دانید تصاویر هنگام لود شدن براساس حجمی که دارد سرعت لود صفحه را می گیرد و گاها بدلیل استفاده بیش از حد از تصاویر و توجه نکردن به حجم آنها کاربر ناراضی شده و سایت راترک می کند باید در نظر داشت درست است تصاویر ارتباط بسیار خوبی را با کاربران در سایت برقرا می کنند ولی متن در بسیاری از موارد می تواند راحت تر و غنی تر در نظر کاربران ظاهر شوند .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (273)
کد خبر: 2185


  • تایپورگرافی : قوانین و تکنیک ها