Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
16

قوانین مربوط به ریسپانسیو بودن تایپوگرافی

قوانین مربوط به ریسپانسیو بودن تایپوگرافی

طراحی سایت ریسپانسیو فقط در المان ها ، آیکون ها و تصاویر محدود نمی شوند بلکه برای درست دیدن متن سایت در موبایل های هوشمند و یا تبلت ها باید از قوانین ریسپانسیو بودن تایپوگرافی هنگام طراحی استفاده شود تا متن به طور مناسب در انواع دیوایس ها دیده شوند . همچنین بیشتر عناصر ت تایپوگرافی را می توان با ویژگی های CSS دستکاری کرد به طوری که این ویژگی ها بتوانند به درستی آنها را در انواع دیوایس ها به خوبی نمایش دهند .


استفاده از rem به جای پیکسل ها و ems

استفاده از پیکسل و ems به جای rem  می تواند گزینه خوبی برای تایپوگرافی محسوب شود در حالی که پیکسل ثابت می باشد rem واحد نسبی است که به عنصر والدین خود نگاه می کند این بدان معنی است که هنگام کوچک و بزرگ کردن آن در انواع دیوایس ها براساس اندازه فونت والدین خود کوچک و بزرگ می شود . همچنین این خصوصیت توسط تمامی مرورگرها پشتیبانی می شود.


از شبه کلاس های CSS3 برای مشخص کردن سبک های خاص استفاده کنید

یکی از ویژگی های مهم کلاس های CSS3 این است که می تواند در یک هنگام طراحی سایت یک خط ، پاراراف و یا یک حرف را مورد هدف قرار داد و سبک خاصی را برای آن در نظر گرفت . این باعث می شود به طراحان آزادی بیشتری برای تنظیم اندازه متن داده شود. در مثال زیر یک نمونه از این کار را مشاهده می کنید .


اندازه گیری خود را کنترل کنید

همانطور که توسط رابرت برینگ هورست پیشنهاد شده است، ایده آل ترین اندازه یا طول خط حدود 45 تا 75 حرف در هر خط است. برای طراحی سایت پاسخگو، اندازه گیری آسان نیست به خصوص در نمایشگرهای کوچکتر مانند موبایل های هوشمند و یا تبلت ها. اگر نمیتوانید اندازه گیری را کنترل کنید، نمی توانید خوانایی متن خود را کنترل کنید . مقاله ای با عنوان Elliot Jay Stocks وجود دارد که در مورد این موضوع در مورد چگونگی استفاده از ارتفاع مطلوب و اندازه گیری در سایت توضیحات جامعی داده است.

همچنین بسیاری از کتابخانه های جاوا اسکریپتی وجود دارند که می توان از آنها برای استفاده بهتر از قوانین ریسپانسیو بودن تایپوگرافی استفاده کرد یکی از این کتابخانه ها FlowType.js می باشد که توصیه می کنم حتما به آن و مثال های آن نگاهی بی اندازید .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (216)
کد خبر: 2186


  • قوانین مربوط به ریسپانسیو بودن تایپوگرافی