Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
16

طراحی مجدد سایت ، روش های طراحی با قابلیت استفاده

طراحی مجدد سایت ، روش های طراحی با قابلیت استفاده

طراحی مجدد سایت یکی از چالش های طراحان می باشد چرا که مشتری بعد از طراحی سایت اولیه به این نتیجه رسیده است که این سایت نمی تواند پاسخگوی نیازهای او و مشتریانش باشد برای همین اینکه چطور طراحی شود بسیار مهم می باشد . قبل از اینکه طراح شروع به بهبود UX سایت نماید ابتدا باید کسب و کار سایت را به خوبی درک کند . چه مشکلاتی در سایت وجود دارد ؟ نقاط قوت و ضعف آن چیست ؟ همانطوری که می دانید در فرآیند طراحی اولین گام تعریف محصولات و یا خدمات می باشد بنابراین نیاز به تجزیه و تحلیل درست از کسب و کار داریم تا طراحی UX را به صورت مناسب برای آن ایجاد نماییم .

شروع طراحی مجدد سایت

ما می خواهیم در این مقاله یک سایت با نام Yelp که توسط متخصصان UX دوباره طراحی شده است را مثال بزنیم . ابتدا با کاغذ و قلم طراحان کار خود را آغاز کرده اند ، Canvas که توسط شرکت Cloudfire به نام Ash Maurya ساخته شده است، با توجه به مشکلات مشتری، راه حل های پیشنهادی و معیارهای موفقیت را پیدا می کند . برای این کار نیاز است مشکلات اصلی کاربر را بشناسند همچنین سه ویژگی بارز یک سایت یعنی رفتار کاربر ، جریان فعالیت آن ها و جستجو براساس فیلترهای مختلف باید به خوبی در سایت کار کند چرا که این سه ویژگی کار را برای کاربران آسان و راحت می کند و بدین گونه تعامل بسیار خوبی با سایت برقرار می کنند .


تبدیل اطلاعات کسب و کار به اهداف تست کاربر

اکنون ما می خواهیم نتیجه مطلوب طراحی مجدد را بدست آوریم . باید تعیین کنیم که کدام کاربر به دلیل وفاداری باید از تخفیفات ویژه برخوردار شود .کدام کاربر جدید بودند؟ کدام افراد فقط یک بار از سایت استفاده کرده اند؟ با نگاهی به تجزیه و تحلیل سایت Yelp که می خواهیم آن را در این مقاله تحلیل کنیم می فهمیم که خرید بیش از 138 میلیون به عنوان کاربر منحصر به فرد در نظر گرفته شده است . 61 میلیون بازدید کننده از نیمه دوم 2014 بوده اند همچنین رشد کسب و کار نیز به دقت براساس تاریخ مشخص شده است تا ضعف ها و نقاط قوت به درستی دیده شوند . بنابراین براساس کسب و کار سایت Yelp که انتخاب رستوران ها برای رزرو میز و یا غذا می باشد می توان موارد زیر را به عنوان سوال مطرح نمود :

·         آیا کاربران می توانند یک رستوران بر اساس چند معیار خاص انتخاب کنند؟

·         آیا کاربران می دانند که چگونه موارد را ذخیره و بازیابی کنند؟

·         آیا کاربران می توانند در یک زمان خاص موجه باز بودن یک مکان خاص شوند؟


با بررسی سوالات فوق می توان امیدوار بود که طراحی مجدد سایت به درستی صورت می گیرد چرا که براساس تجریه و تحلیل داده ها این جواب های این سوالات به مشتریان داده نشده است .

برنامه ریزی و اجرای آزمون

از آنجا که پروژه براساس استراتژی طراحی بود باید هزینه و زمان آن را نیز در نظر بگیریم . بنابراین نیاز به برنامه ریزی درست برای صرفه جوی در هزینه و زمان هستیم همچنین باید از آزمون های استفاده نماییم که زمان و هزینه کمتری به طراحی سایت تحمیل کنند .

تست کاربر از طریق ویدئو

در این روش به کمک ابزارهای می توان از کاربرانی که در سایت هستند و شروع به پیمایش سایت می کنند ویدئو ضبط کرد و براساس آن شروع به تحلیل درست و تست کردن طرحی که ایجاد شده است نمود و ضعف ها و نقاط قوت را به درستی دید و آن را برطرف کرد . براساس تحلیل سایت Yelp بر ساس تست ویدئوی موارد زیر پیدا شد :

·         تابع جستجو نقطه شروع اولیه هر کار بود

·         رویدادها بسیار قابل توجه نبودند، بنابراین ما نیاز داشتیم آنها را بصری تر کنیم

·         فرآیند خرید در برخی از مراحل برای کاربران دشوار به نظر می رسد


مرتب سازی کارت

تست مرتب سازی کارت به طراحان کمک می کند تا بدانند که چگونه کاربران محتوای را سازماندهی می کنند، که بینشی  درست برای تصمیم گیری های ناوبری و برچسب گذاری فراهم می کند .


طراحی براساس دیدگاه جدید و قابلیت استفاده

پس از تحلیل ها و ایجاد پرسش های درست و پاسخ به پرسش ها و همچنین تست سایت فعلی و پیدا کردن مشکلات و موانعی که کاربران با آن مواجه هستند ، طراحی  مجدد سایت Yelp انجام می شود . در ابتدا سعی می شود با ابزارهای مانند Sketche طرح اولیه را انجام داد و سپس با ابزارهای دیگر آن را  به صورت یک نمونه اولیه طراحی کرد سپس برای طیفی از کاربران این طراحی جدید را مورد آزمون قرار داد تا بار دیگر بازخورد آن ها را در این طراحی مجدد ببنیم بعد از آن و دریافت بازخورد اصلاحات انجام گرفته و یک سایت جدید برای سایت Yelp طراحی شد. شاید این مثال به طور کامل برای هر طراحی سایت مجدد اعمال نشود ولی کلیات آن برای هر فرآیند سایتی که می خواهد دوباره طراحی خود را انجام دهد تقریبا یکی است  باید همین فرآیندها را پیمود .

 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (292)
کد خبر: 2188


  • طراحی مجدد سایت ، روش های طراحی با قابلیت استفاده