Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
17

چگونه یک ارزیابی درست در سایت انجام دهیم ؟

چگونه یک ارزیابی درست در سایت انجام دهیم ؟

هنگام طراحی سایت و یا بعد از آن همیشه طراحان به دنبال این موضوع هستند که سایت طراحی شده را با روش های مختلف مورد ارزیابی قرار دهند تا بتوانند از کاربر پسند بودن آن مطلع شوند . در واقع همان مباحثی که ما به عنوان تجربه کاربری از آن یاد می کنیم برخی از ارزیابی از سایت می باشد . به عنوان یک متخصص تجربه کاربری آزاد هستید تا برای ارزیابی سایت از روش های مختلف تحقیق استفاده نمایید یکی از ابزارای که همیشه در روش تحقیق مود استفاده قرار می گیرد و موثر می باشد ارزیابی اکتشافی است .


ارزیابی اکتشافی چیست ؟

جاکوب نیلسن درباره تعریف ارزیابی اکتشافی اینگونه بیان کرده است : "ارزیابی اکتشافات شامل داشتن مجموعه ای از ارزیابان ، بررسی رابط و بررسی انطباق آن با اصول قابل استفاده بودن شناخته شده است . " به عبارت دیگر، ارزیابی اکتشافی یک فرآیند است که ارزیابان، بعنوان مثال متخصصان تجربه، از طریق رابط سایت، انجام وظایف مختلف را به منظور شناسایی مسائل کاربردی که باید برای کاربر نرمال تر تعیین شود، انجام دهد . به گفته یکی از بنیانگذاران رشته ی تجربه ی کاربر (UX) نیلسن ، ارزیابی اکتشافی مؤثرتر است زمانی که تعدادی از ارزیابان به طور مستقل بررسی می کنند و سپس یافته های خود را خلاصه می کنند. دلیل آن این است که بیشتر متخصصان UX می شوند و  مسائل مربوط به قابلیت استفاده را بهتر درک می کنند .


البته ارزیابی اکتشافی به عنوان روش تحقیق تجربه کاربر دارای مزایا و معایب آن است یکی از مزایا آن این است که سرعت آن نسبتا سریع بوده و مسائل اصلی را به خوبی برجسته می نمایند همچنین نسبت به بسیار از روش های تحقیق UX مقرون به صرفه تر می باشد . البته ارزیابی اکتشافی می تواند گاهی اوقات با احساس ذهنی طراحان آمیخته شود و نتایج روشنی را ایجاد نکند همچنین پیدا کردن و استخدام یک متخصص UX با تجربه و ماهر در این زمینه کار دشواری به نظر می رسد .

ارزیابی اکتشافی مرحله به مرحله

محدوده را تعریف کنید

ارزیابی اکتشافی، مانند هر تحقیق دیگر UX، نوعی هدف دارد که باید به وضوح تعریف کرد و به ارزیابی کنندگان ارایه داد. طراح باید تصمیم بگیرد دقیقا چه چیزی را می خواهد بررسی نماید . آیا کل یک سایت را یا فقط یک فرآیند از آن را مانند فرآیند ثبت نام در سایت . طراح می توانید مجموعه ای از وظایفی را که ارزيابيان بايد انجام دهند تا مسائل مورد استفاده را کشف کنند شناسايی نماید. هر یک از ارزیابان باید هدف پروژه و تحویل مورد نظر را درک کنند تا از سوء تفاهم جلوگیری شود.

کاربران را بشناسید

ارزیابی اکتشافی بسیار متفاوت از تست کاربر است، اما باید اطلاعات کاربر را شامل شود. به چه شکل؟ هنگامی که ارزیابان رابط کاربری را بررسی می کنند، باید همان دیدگاه و اهداف کاربر مورد نظر را اتخاذ کنند. بسیار مهم است که درک صحیح از مخاطبان هدف و نیازهای آنها داشته باشید.

تصمیم گیری در مجموعه اکتشافی قابلیت استفاده

اکتشاف قابلیت استفاده اساسا جزء اصول قابلیت استفاده می باشد که ممکن است در هر سایت و یا هر راب ط دیجیتالی دیگری استفاده شود . این اصول توسط کارشناسان قابلیت استفاده تعریف می شوند اما واقعا اجباری در آن نیست هیچ قاعده کلی وجود ندارد که قابلیت استفاده را ارزیابی کنند با این جال مجموعه ای از اکتشافات عمومی که توسط Jakob Nielsen در سال 1995 معرفی شده است هنوز معتبر و کاربردی می باشد :

·         مشاهده وضعیت سیستم کاربران همیشه باید قابل کنترل باشد به عنوان مثال آیا هنوز بارگذاری انجام شده است یا در حال انجام می باشد؟

·         مطابقت داشتن سیستم با دنیای واقعی ، هر عنصر رابط کاربری در سایت باید با انتظارات کاربر و رفتار بصری سازگار باشد .

·         ثبات و استانداردها در همه چیز ، اطمینان حاصل کنید که همه دکمه ها و قسمت های سایت به درستی کار می کنند و خطای در آن ها دیده نمی شود.

·         تشخیص به جای یادآوری ، هرگز به حافظه کاربر تکیه نکنید .

·         انعطاف پذیری و کارایی استفاده. رابط کاربری باید به راحتی حرکت کند و نباید بیش از حد به طرف کاربر احتیاج داشته باشد.

·             طراحی زیبایی و مینیمالیستی. تمرکز کمتر و تمرکز بیشتر بر محتوای


ارزیابی تجربه و شناسایی مسائل مربوط به قابلیت استفاده

ارزیابی و قابلیت استفاده در این مرحله صورت می گیرد و بیشتر برای پیشگیری وقایعی است که ممکن است با خطا و یا اشکالات در هنگامی که کاربر با آن کار کند مواجه شود

تجزیه و تحلیل و ارائه تجربه

پس از تجزیه و تحلیل باید نتایج را به صورت خلاصه و البته شفاف برای از بین بردن مشکلات بیان نمود و لیستی از مسائل کاربردی که باید انجام شود را در  این مرحله ارائه کرد . برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند براساس مشکلات و اولویت آنها را دسته بندی کنید تا بهتر بتوان بر روی آن ها متمرکز شد .

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (279)
گروه خبر: طراحی سایت
کد خبر: 2192


  • چگونه یک ارزیابی درست در سایت انجام دهیم ؟