Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
17

تاثیر تجربه کاربری (UI) و رابط کاربری (UI)به یکدیگر

تاثیر تجربه کاربری (UI) و رابط کاربری (UI)به یکدیگر

تجربه کاربری (UX) در سایت احساسات انتزاعی است که افراد می خواهند به ان شکل با سایت ارتباط برقرار کنند ولی رابط کاربری (UI)  همان چیزی است که کاربران با آن ارتباط برقرار کرده و بخشی از آن تجربه می باشند . هنگام طراحی سایت طراحان می خواهد در حد امکان از UX مناسب بهره ببرند تا کاربران رضایت کافی از ارتباط برقرار کردن با سایت را برده باشند . باید بدانیم که UI می تواند بر UX تاثیر مثبت یا منفی بگذارد چرا که بخشی از تجربه کاربری محسوب می شود . عموما تیم های طراحی رابط کاربری (UI)  برای سایت به منظور افزایش UX شروع به طراحی می کنند . هنگام طراحی سایت گزینه های منو ، دکمه ، متن ها ، گرافیک و... هر کدام که در صفحه سایت طراحی می شوند نوعی رابط کاربری محسوب می شوند اما باید بدانیم که آنها جزء طراحی تجربه کاربری نیز به حساب می آیند و نحوه رفتار آنها با کاربر و تعامل آنها بر روی احساس کاربر تاثیر مستقیم خواهد داشت .


ما می خواهیم بررسی کنیم که چرا یک رابط کاربری موفق بر روی یک تجربه کاربری تاثیر می گذارد . همانطوری که قبلا گفیتم رابط کاربری یا UI در واقع اجزاء تشکیل دهنده یک سایت می باشند و بدین صورت این اجزاء بر حسب نوع کسب و کار و درنتیجه نوع سایت متفاوت می باشند اما در مقابل سایت Usability.gov به عنوان یکی از منبع های اصلی طراحی تجربه کاربری (UX) برای تمامی متخصصان توصیه شده است که می توان دستورالعمل های آنها را به صورت زیر تقسیم کرد :

·         فرمهای ورودی : متن، فرم های فرم تاریخ، لیست کشویی، کادرهای جعبه، جعبه های لیست، دکمه های قابل کلیک، تعویض

·         ناوبری : لغزنده، فرم های فرم جستجو، صفحه بندی، ستون های فرعی، برچسب ها، آیکون ها

·         به اشتراک گذاری : لیست دوستان، دکمه ها را دنبال کنید، مانند / promote، دکمه های به اشتراک گذاشتن، دوستان را دعوت کنید

·         اطلاعات :  محتوای متن، راهنمایی، جعبه پیام، اطلاعیه ها، آیکون ها، نوار پیشرفت، پنجره های مدال

بنا به صحبت های شرکت اپل دستورالعمل های رابط کاربری کمک می کند تا قابلیت سفارشی و یک تجربه کاربری منحصر به فرد برای کاربران ایجاد شود .

دیدن UI در عمل

رابط کاربری و تجربه کاربری مفاهیم متفاوتی هستند اما با این وجود به یکدیگر مرتبط می باشند و اتصالات جداناشدنی دارند . در واقع اگر شما بتوانید یک رابط کاربری داشته باشید مثلا ارتباط برقرار کردن کاربران با عناصر سایت زیبا به چشم بخورد در واقع UI خود را به نحوه درستی انجام داده اید و رضایت کاربران را جلب کرده اید و ارتباطی با تجربه کاربری پیدا شده است اما کافی نیست اما اگر کاربران بتوانند با همین رابط کاربری اطلاعات خود را به سادگی به دست آروند و سایت طوری طراحی شده باشد تا با کمترین کلیک کاربران به هدف خود برسند در این صورت تجربه کاربری بر روی سایت اعمال شده است . همچنین در بعضی مواقع تجربه کاربری مسیر مشخصی را برای رابط کاربری ایجاد می کند مثلا یکی از مشکلات تجربه کاربری ثبت نام سایت می باشد ، یک متخصص UX باید بداند که شاید مشکل از رابط کاربری ثبت نام است شاید فلیدهای غیرضروری زیادی در آن وجود دارند که می توان با حذف آنها درصد کاربرانی را که از ثبت نام در سایت فراری هستند جذب خود نمایند .


شاون برسکی، طراح اصلی UI / UX در بازی Rivet Games، به ما یادآوری می کند که UX اهمیت بیشتری از UI دارد. به گفته وی، UX "هسته یک نام تجاری" است، در واقع نام تجاری برای مشتریان و یا کاربران اینگونه معنا می شود : "مجموع تجربیات شخصی است که با یک شرکت یا سازمان به وقوع می پیوندد". بنابراین طراح برای طراحی سایت موفق نیاز دارد دو مفهوم UI و UX را به درستی درک کرده و ارتباط آنها با یکدیگر را درک کند . در واقع این دو مفهوم به طور ذاتی در ارتباط با هم هستند .تعداد امتيازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (317)
کد خبر: 2193


  • تاثیر تجربه کاربری (UI) و رابط کاربری (UI)به یکدیگر