Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
17

طراحی متن وب سایت برای خوانایی

طراحی متن وب سایت برای خوانایی

متن می تواند زیبا ، ساده ، جذاب ، هیجان انگیز  و موارد اینچنین باشد . این می تواند باعث شود که کاربران جذب یک سایت شوند و یا آن را ترک نمایند . هنگام طراحی سایت برخی از طراحان برای اینکه متن زیادی در صفحه قرار دهند و یا جای کافی برای المان های دیگر در سایت باز شود از متن نسبتا کوچک تر استفاده می کنند ولی باید در نظر گرفت هنگامی که کاربر می خواهد آن متن را بخواند دچار نارضایتی شده و ممکن است سایت را ترک کند . اما چه چیزی ترکیب یک متن را به طور واضح مشخص می کند ؟ می توان عوامل متعددی را در نظر گرفت عواملی مانند طول خط ، نوع آن ، رنگ ، کنتراست و غیره . هر عنصر در سایت به چگونگی خواندن روی صفحه کمک می کند و باید به هر کدام از آنها دقت کرد که چگونه در سایت قرار می گیرند . ما در این بخش برخی از المان های مهم متن که تاثیر مستقیم بر خواندن متن دارد را بررسی می کنیم :

·         طول خط : تعداد کاراکترهای که در یک خط قرار می گیرند به طوری که همه آنها وضوح درستی داشته باشند .

·         فاصله : مقدار فضای بین خطوط متن به همان اندازه مهم است که طول خط برای خوانای مهم می باشد چرا که اگر فاصله در کنار و بالا و پایین مناسب نباشد به درستی متن دیده نمی شود.

·         سبک متن : سبک متن نیز می تواند بر خوانایی تاثیر بگذارد. فونت های ساده و بدون تزئیانت خاص بیشتر قابل خواندن و اسکن می باشند، در حالی که سبک های اسکریپت برای خواندن دشوار می باشند .

·         رنگ و کنتراست : رنگ متن در برابر پس زمینه باید قابل نمایش باشد بنابراین بهتر از از رنگ های متضاد استفاده شود چرا که توجه نکردن به آن می تواند باعث شود متن به درستی دیده نشود مثلا استفاده از رنگ آبی در پس زمینه و رنگ سبز در متن چیزی است که چشم کاربران را اذیت می کند .


همچنین باید قالب خواندن در یک سایت را نیز هنگام طراحی سایت در نظر گرفت . عنوان ، لیست بالت ها ، فاصله اضافی بین پاراگراف ها و اندازه هر قسمت از متن نیز باید متفاوت باشد همچنین دیده شده است برای جلب توجه کردن برخی کلمات یا جملات از رنگ متفاوتی در آن بخش استفاده می شود که باعث توجه بیشتر کاربران سایت به آن قسمت از آن سایت خواهد شد .


می توان برخی از قالب نوشتاری را که در سایت مهم می باشد به صورت زیر طبقه بندی کرد :

·         سربرگ ها

·         لینک ها

·         متن یا کدر در متن

·         بالت یا لیست شماره

·         عناصر گرافیکی مانند عکس

·         زیرنویس ها

·         استفاده از نقل قول در متن

 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (246)
کد خبر: 2199


  • طراحی متن وب سایت برای خوانایی