Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
20

پیمایش بی نهایت ، آیا برای سایت خوب است یا بد؟

پیمایش بی نهایت ، آیا برای سایت خوب است یا بد؟

یکی از روش های که در طراحی سایت امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پیماش بی نهایت و یا نامحدود در سایت بخصوص در صفحه اصلی سایت می باشد و کاربران اکثر در این صفحات هر چه به پایین می روند بار دیگری اطلاعاتی به آنها نشان داده می شود ما می خواهیم در این مقاله بررسی کنیم آیا این روش یک روش مناسبی برای جذب کاربران می باشد ؟ جواب ساده به این سوال این است که بسته به نوع سایت و کسب و کار آن می تواند تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد . همانطوری که خالق UX نیلسون نورمن گفته است پیمایش بی نهایت و یا نامحدود برای هر سایت مفید نیست . همچنین باید دانست هر روش مزایا و معایب خاص خود را دارد و این طراح سایت می باشد که باید بررسی نماید آیا مزایای آن به معایب آن ارزشمندتر است و یا نه . پیمایش بی نهایت اساسا یک نوع طراحی تعامل با سایت می باشد که به کاربران اجازه می دهد تا محتوای را از طریق پیمایش مرور کنند، نه اینکه روی لینک های صفحه کلیک کنند. به این ترتیب محتوای جدید به طور خودکار بارگذاری می شود و آماده می شود تا کاربران به آن نقطه برسند، در حالی که در صورت صفحه بندی، محتوا برای هر صفحه پس از کلیک روی لینک صفحه بارگذاری می شد. این تکنیک در بسیاری از سایت های بزرگ مانند یاهو ، فیس بوک ، توییتر و... اجرا می شود .


مزیت های پیمایش بی نهایت (نامحدود)

ایده آل برای لمس

امروزه یکی از مهمترین تجربه کاربری (UX) استفاده از تکنولوژی لمس بر روی سایت ها و یا اپلیکیشن ها می باشد چرا که امروزه بسیاری از کاربران از طریق گوشی های هوشمند و تبلت ها سایت ها را نگاه می کنند و برای یک کاربر که از این دیوایس ها سایت را پیمایش می کند لمس کردن سایت و پیمایش بی نهایت آن در یک صفحه بسیار ساده تر و رضایت بخش تر از مواردی است که باید بر روی چند لینک در یک صفحه برای پیدا کردن اطلاعات خود به دست آورد .


بصری محور

امروزه طراحی سایت پیش از پیش به نگاه زیبای کاربران به سایت توجه می کند اینکه در هر پیمایش اطلاعات مانند متن و یا تصویر های زیبا با یک افکتی بارگذاری شده و در جلوی دید کاربران قرار می گیرد برای کاربران بسیار جذاب و زیبا می باشد بنابراین می توان بخش های مختلف و اصلی سایت را که اهداف آن را پوشش می دهد در هر قسمت از صفحه اصلی قرار داد .


مرور سریع و آسان

صفحات بی نهایت و یا نامحدود این امکان را به کاربران می دهند تا بتوانند سریع تر سایت را بارگذاری کنند چرا که فقط در وهله اول یک قسمت از صفحه سایت لود می شود و بنابراین سرعت آن بالا می رود حال کاربر براساس نیاز خود می تواند پیمایش را تا آن قسمتی که نیاز دارد انجام داده و با یک تاخیر کم اطلاعات مورد نظر در سایت لود می شود بدون آنکه دوباره صفحه به طور کامل بارگذاری شود همچنین شاید برخی از کاربران فقط نیاز به بخش اول سایت داشته باشند بنابراین به سرعت سایت بارگذاری شده و آنها می توانند از آن استفاده نمایند.


معایب پیمایش بی نهایت ( نامحدود)

مشکل پاورقی

در مواردی کاربران می خواهند اطلاعاتی را در پاورقی مشاهده کنند ولی این پیمایش بی نهایت و یا نامحدود جلو آن را تا چند ثانیه و یا دقیقه می گیرد و حوصله کاربران در این مواقع از بین می رود و باعث نارضایتی آن ها می شود بنابراین همان طور که قبلا گفته ایم باید دید که آیا پیمایش بی نهایت برای سایت مناسب است .


تخریب دنیای واقعی

همه چیز در فضای مجازی طوری طراحی می شود که با دنیای واقعی همخوانی کامل داشته باشد تا کاربران حس بهتری ایجاد کنند وجود پیمایش بی نهایت برای برخی از کاربران آن حس را ایجاد نمی کند چرا که درک آن در دنیای واقعی وجود ندارد همچنین برخی از کاربران نمی توانند اطلاعات زیادی را که به طور پشت سرهم در مقابل چشم آنها می آیند مدیریت مناسبی انجام دهند .

نبود Skip

اگر کاربران نیاز داشته باشند اطلاعاتی را در وسط و یا نقطه پایانی یک صفحه از سایت ببینند باید تمامی بخش ها را پیمایش کنند و این کار نارضایتی را ایجاد می کند در صورتی که اگر هر کدام از بخش ها در سک صفحه از سایت قرار داده شده بود کاربران با یک کلیک می توانستند به آن بخش منقل شوند و سرعت رسیدن به اطلاعات مورد نیاز آن ها بسیار بالا می بود.

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (288)
کد خبر: 2217


  • پیمایش بی نهایت ، آیا برای سایت خوب است یا بد؟