Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
28

چه چیزی در هزینه UX در سایت اهمیت دارد ؟

چه چیزی در هزینه UX در سایت اهمیت دارد ؟

صرف نظر کردن از هزینه های طراحی رابط کاربر در طراحی سایت خود تجربه کاربری یعنی UX نیز هزینه بر می باشد و باید هنگام برآورد هزینه سایت آن را با دقت محاسبه کرد چرا که یکی از قسمت های زمان بر و پرهزینه در طراحی سایت محسوب می شود . البته برآورد هزینه تجربه کاربری دشوار می باشد چرا که فاکتورهای مختلف و متنوعی مانند محدوده پروژه ، میزان آزمایش های که طراح می خواهد برای تجربه کاربر مناسب انجام دهد و تطبیق آن با کسب و کار در برآورد هزینه بسیار حائز اهمیت می باشد . همچنین می شود از ابزارهای برای کم کردن هزینه در حوزه طراحی تجربه کاربری (UX) مانند Upwork استفاده کرد که هم مفید می باشند چرا که تجربه بسیاری از سایت های طراحی شده را برای تجربه کاربری سایت شما اعمال می کند و هم هزینه ماهیانه آن بسیار کمتر می باشد البته باید توجه داشت که استخدام یک متخصص UX حرفه ای شاید برای اینکه در یک روند طراحی سایت طولانی به پروژه کمک کند بسیار بهتر است . ما در این بخش برخی از فاکتورهای باید هنگام برآورد هزینه تجربه کاربری (UX) در نظر بگیریم را شرح می دهیم .

کشف و برنامه ریزی

اولین مرحله ای که باید در طراحی تجربه کاربری به آن پرداخته شود این است که چگونه شروع به کشف و برنامه ریزی برای این نوع طرح در سایت کرد، در واقع اینکه رفتارهای کاربران در هنگام رویارویی با المان ها و بخش های سایت چگونه است و یا اینکه چه کاربرانی به سایت بیشتر وارد می شوند و به چه بخش های علاقه بیشتری دارند و موارد اینچنینی باید در ابتدای طراحی تجربه کاربری به طور کامل کشف و مورد تجربه و تحلیل قرار گیرد تا مراحل بعدی UX به درستی انجام شود . البته زمان این مرحله بستگی به بزرگی و محدوده پروژه و طیف کاربرانی دارند که مورد هدف می باشند .


تحقیق و استراتژی

حال که مرحله قبل کامل شده است و طراح و یا تیم طراحی تجربه کاربری به درستی می داند چه مراحلی را برای انجام کار نیاز دارد باید استراتژی خود را برای انجام کارها تعیین کند و اینکه چه نوع تحقیقی برای آن انجام دهد در این مرحله صورت می گیرد . زمان وهزینه ای که باید در این قسمت تعیین شود بیشتر بستگی به مشتری و یا هزینه کل طراحی سایت می باشد چرا که تحقیقات و استراتژی های مختلفی که هر کدام از آن ها هزینه های متنوع و مختلفی دارند می توان در این بخش مورد استفاده قرار گیرد . مثلا نظرسنج ، مصاحبه و... می تواند در این بخش قرار گیرد که هر کدام از آن ها نیز می تواند براساس هزینه تعیین شده طیف بیشتری از کاربران را در برگیرد که نتایج دقیق تری را به دست می آورد .


ایجاد طراحی مفهومی

در این بخش پس از دو بخش اول می توان طرح اولیه را براساس برآورد آن دو بخش انجام داد ، متخصصان UX در این مرحله یک طراحی اولیه براساس برآوردهای دو بخش قبلی انجام می دهد که به آن نمونه ساز اولیه گفته می شود و آن را در اختیار مشتریان و یا کاربران قرار داده تا بازخورد آن ها را از طرح جدید ببیند در این مرحله بیشتر sitemap سایت کامل می شود و قسمت ها و بخش های سایت به صورت روشن مشخص خواهد شد.

طراحی دقیق و نهایی

در این مرحله طراحی نهایی پس از بازخورد کاربران و مشتریان از طراحی اولیه صورت می گیرد و متخصصان UX در این مرحله سعی می کنند تمامی تجربه های مراحل قبل را در آن به کار ببرند . زمان و هزینه نیز در این مرحله بستگی به نوع پروژه و هزینه ای که می خواهند مشتریان و یا ذینفعان برای آن صرف کنند بستگی دارد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (281)
کد خبر: 2267


  • چه چیزی در هزینه UX در سایت اهمیت دارد ؟