Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
28

نگاهی به فرمت های تصاویر در سایت

نگاهی به فرمت های تصاویر در سایت

امروزه با گسترش سایت ها و نیاز آن ها به المان های مختلف ، تکنولوژی ها و روش های مختلفی برای هر قسمت از سایت ایجاد شده است یکی از قسمت های که بسیار مهم می باشد و روش های برای بهبود آن هر روز در حال ایجاد شدن است تصاویر سایت می باشد . به علت استفاده روز افزون از تصاویر برای بهبود و همچنین کیفیت آن فرمت های متعددی ساخته شده است که متداول ترین آن در طراحی سایت شامل موارد زیر می باشد :

·         Gif :  برای ایجاد انیمیشن های جذاب و سبک

·         Jpeg

·         PNG

·         SVG : فرمت تصاویر بصورت برداری

ما می خواهیم در این مقاله مقدمه ای از فرمت SVG که امروزه به دلیل کیفیت بالا و سبک بودن آن مورد استفاده بسیاری از طراحان سایت قرار گرفته است را توضیح دهیم ، همچنین نگاهی گذرا به تاریخچه استفاده از فرمت های دیگری که در سایت توسط طراحان استفاده می شود می اندازیم . فرمت SVG بعد از به وجود آمدن آن به سرعت جزء فرمت های محبوب طراحان قرار گرفته است ، SVG یک گرافیک برداری می باشد و دارای یک زبان Xml نیز است .


این فرمت برای انواع اشکال مختلف در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرد و به جای اینکه همه اطلاعات برای هر پیکسل در یک تصویر را تهیه کند مقدار اطلاعاتی را در ابتدای هر شکل هندسی تعریف می کند این باعث سبک شدن تصویر با این فرمت می شود . یکی از مزیت های اصلی این فرمت این است که وقتی اندازه آن را افزایش دهید کیفیت تصویر تغییری نمی کند در حالی که فرمت های قدیمی با افزایش سایز کیفیت تصویر به شدت پایین می آید و به دلیل اینکه براساس نیاز یک سایت شاید طراحان مجبور باشند ، یک تصویر با اندازه های مختلف در قسمت های مختلف سایت استفاده کنند،  استفاده از این فرمت بسیار مناسب می باشد . طراحان سایت از این ویژگی برای لوگو سایت نیز بهره می برند همچنین با استفاده از این فرمت آن را به راحتی می توان به فرمت های دیگر تصاویر بدون از دست دادن کیفیت تبدیل کرد . بسیاری از نرم افزار ها از جمله فتوشاپ ابزارهای برای تبدیل این فرمت به فرمت های دیگر و یا برعکس را به خاطر نیاز زیادی که طراحان به آن دارند را ایجاد کرده است. همچنین پلاگین های رایگان زیادی را در اینترنت می بینید که این کار را به صورت رایگان برای کاربران خود انجام می دهد. اگر نگاهی به فرمت های دیگر تصاویر بی اندازیم می بینیم که هر یک از آن ها برای کاری و نیازی ساخته می شود . فرمت Jpeg بیشتر برای عکاسان مورد استفاده قرار گرفت چرا که رنگ های مختلف زیادی در این فرمت به خوبی نمایان می باشد و جزء اولین فرمت های است که وارد طراحی سایت شد و طراحان نیز از آن برای طراحی استفاده کردند . فرمت PNG در واقع تصویر بیت مپ می باشد که با این پسوند مورد استفاده قرار می گیرد ، این فرمت معمولا برای جایگزینی فرمت تصویر Gif استفاده می شود همچنین این فرمت برای ترنسپرنت بودن در سایت ها به کار می رود . فرمت آخر که ما امروز آن را مورد بررسی قرار می دهیم فرمت Gif می باشد این فرمت که در واقع ترکیب گرافیک و انیمیشن است که توسط CompuServe اولین بار در سال 1987 استفاده شد و به تدریج به دلیل سبک بودن آن نسبت به فیلم های کوتاه و یا اینیمیشن های که به صورت فلش در برخی از مرورگرها پشتیبانی نمی شد مورد استفاده بیشتر طراحان قرار گرفت و امروزه نیز مود علاقه آنان در برخی از بخش های سایت می باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (276)
کد خبر: 2271


  • نگاهی به فرمت های تصاویر در سایت