Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
12

جاوا اسکریپت و موتورهای جستجو و تاثیر آن در سایت

جاوا اسکریپت و موتورهای جستجو و تاثیر آن در سایت

چند سال پیش وقتی جاوا اسکریپت بیش تر در پاپ آپ های تبلیغاتی سایت ها مورد استفاده قرار می گرفت باعث نارضایتی کاربران سایت می شد و برخی از آن ها در مرورگر خود تنظیماتی برای اجرا نشدن جاوا اسکریپت انجام می دادند اما امروزه طراحی سایت بدون جاوا اسکریپت امکان پذیر نیست ، بسیاری از فعالیت ها و فرآیندها بدون استفاده از این تکنولوژی قابل پیاده سازی نمی باشد . اما سوال مهم این است که چگونه جاوا اسکریپت و موتورهای جستجو را با هم برای بهینه شدن سایت هماهنگ نماییم ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو در زمان های قبل دید درستی نسبت به تحلیل کدهای جاوا اسکریپت نداشتند ولی با پیشرفت جاوا اسکریپت آن ها نیز پیشرفت کرده اند و می توانند به درستی کدهای آن ها را برای بهینه بودن سایت ها درک نمایند . زمانی وقتی محتوای سایت از طریق جاوا اسکریپت نمایش داده می شد تاثیر درستی بر روی مورتوهای جستجو نمی گذاشت و آنها از وجود چنین محتوای بی اطلاع بودند ولی امروزه با تغییر درست در الگوریتم های مورتوهای جستجو این محتوا به درستی دیده می شود . برخی از این نکات می تواند شامل موارد زیر باشد :

بارگیری محتوا از طریق رویداد های کاربران

اغلب رویدادها برای تغییر محتوای سایت از طریق جاوا اسکریپت استفاده می شود چرا که نیاز به لود دوباره تمام صفحه سایت در این روش وجود نخواهد داشت و زمان کمتری برای بارگذاری اطلاعات جدید نیاز است اما در الگوریتم های قبلی مورتورهای جستجو معمولا محتوای بارگذاری از طریق رویدادهای که هنگام لود صفحه اتفاق می افتاد مورد بررسی قرار می گرفت در واقع موتورهای جستجو مانند گوگل زمانی که صفحه در حال لود شدن بود به خزاندهای خود اجازه می دادند صفحات سایت را پیمایش نمایند و تغییرات و ایندکس ها را انجام دهند اما با بیشتر شدن استفاده از جاوا اسکریپت موتورهای جستجو آموختند که تنها هنگام لود صفحه نیست که محتوا ممکن است تغییر نماید و برای همین در الگوریتم های بعدی خود تغییراتی برای دیده شدن تغییرات احتمالی هنگام استفاده از جاوا اسکریپت انجام دادند که توسعه دهندگان باید هنگام استفاده از جاو اسکریپت آن استاندارها را برای نشان دادن تغییرات محتوا به خزند های موتورهای جستجو انجام دهند .


URL ها

یکی دیگر از امکانات جدیدی که پلتفرم های مختلف جاوا اسکریپت امروزه از آن استفاده می کنند تغییر آدرس (URL) ها بدون لود صفحه های سایت می باشد این کار از طریق انواع API های مورد استفاده در سایت صورت می گیرد . اما باید دقت کرد که به درستی URL ها در هنگام push state در پلتفرم های مختلف جاوا اسکریپت تغییر کنند و محتوای مناسب را هنگام تغییر برای خزندهای گوگل بر اساس استاندارهای آن ها انجام دهند که عدم چنین کاری باعث اشتباه در محتوای بارگذاری و در نتیجه منجر به محتوای دوگانه می شود .

تنظیمات درست در robots.txt

واضح است که خزندهای مورتوهای جستجو مانند گوگل هنگام خواندن المان و یا فایلی ابتدا robots.txt را می بینند تا متوجه اجازه دسترسی یا عدم دسترسی به آن را مطلع شوند بنابراین اگر اجازه دسترسی به فایل های جاوا اسکریپتی در robots.txt داده نشود، موتورهای جستجو نیز راهی برای دسترسی به آن ها ندارند بنابراین باید دقت کرد چه فایل های از جاوا اسکریپت برای بهینه کردن سایت مهم می باشد که باید اجازه دسترسی به آن ها به خزندهای گوگل داد .

یکپارچگی درست محتوا در سایت

با و بدون پلتفرم های استفاده شده جاوا اسکریپت در طراحی سایت محتوای ایجاد شده باید معنای درست  و صحیحی داشته باشند عناوین ایجاد شده توسط جاوا اسکریپت باید با عناصر موجود در HTML به درستی قرار گیرد و برچسب های مناسب خود را در HTML قرار دهند . در اینجا همان قواعدی که برای محتوای عادی اعمال می شود باید به درستی اعمال شود و در پایان باید کدی درست از HTML برای مورتوهای جستجو ایجاد کنند که همخوانی و هماهنگی کاملی داشته باشد بنابراین انتخاب عناصر و یکپارچگی آن در یک قالب بسیار حائز اهمیت می باشد .

تعداد امتيازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (319)
کد خبر: 2311


  • جاوا اسکریپت و موتورهای جستجو و تاثیر آن در سایت