Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
29

مرورگرهای واقعیت مجازی در سایت

مرورگرهای واقعیت مجازی در سایت

با روز افزون شدن تکنولوژی واقعیت مجازی در تمامی بخش های فناوری اخیرا مرورگرهای با عنوان مرورگرهای واقعیت مجازی نیز به بازار آمده اند این مرورگرها از طریق API WebVR می توانند به نوعی واقعیت مجازی را در مرورگرهای خود نشان دهند . جامعه وب با VR در حال تکامل یافتن است در واقع VR در مرورگرهای وب با عنوان WebVR در حال رویش کردن می باشد ، از سال 2011 با آمدن 3D ، WebGL تحولی در وب های سنتی به وجود آمد در حال حاضر وب می تواند از VR به لطف API های وب جدید بهره مند شود همچنین سخت افزار VR نیز با استفاده از WebGL قابل استفاده می باشد . این API ها محتوای WebGL را فعال می کنند تا بتوانند در هد ست VR یک نمایش 3D را نشان دهد . آنها همچنین اطلاعات ردیابی هدست و کنترل را برای حضور کاربر در دنیای مجازی فراهم می کنند . WebVR اولین بار در سال 2014 توسط شرکت موزیلا توسعه یافت و در سال 2016 یک نسخه استاندارد دسکتاب آن در کروم ، فایر فاکس  و وب سامسونگ با نام Samsung Internet for Gear VR مورد دسترس عموم قرار گرفت . امروزه این استاندارد برای گوشی های هوشمند و تبلت نیز مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا تمامی هدست های اصلی بازار آن را پشتیبانی می کنند .


استاندارد WebVR یک کد باز می باشد که توسط شرکت های بزرگ نظیر موزیلا ، گوگل ، مایکروسافت ، اپل ، ساموسنگ و... توسعه داده می شود . این بدان معنا است که طراحی سایت رو به گسترش می باشد و در آینده نزدیک دیگر از حالت سنتی خارج می شود و باید شاهد مباحث جدید در فضای مجازی باشیم . همچنین با WebVR یک سایت می تواند یک صحنه را به تمامی سیستم عامل های اصلی VR که بر روی دسکتاپ و یا گوشی های هوشمند می باشد ارسال نماید . توانای وب برای مدیریت محتوای VR اجازه می دهد تا به راحتی یک تجربه VR را در یک URL به اشتراگ بگذارید و بدون مرورگرهای پیچیده و یا سنگین VR را مشاهده نماید. اما WebVR دقیقا چیست ؟ مجموعه ای از APIها جاوا اسکریپت که انواع سرویس های مربوط به VR را ارائه می دهند تا کاربر را در محیط با استفاده از WebGL به دنیای VR ببرد . که این امر با ارائه تصاویر 3D امکان پذیر می سازد . البته WebVR در ابتدای راه می باشد و نسخه 1.1 آن به تازگی آمده است ولی قرار است نسخه 2.0 آن نیز با ویژگی های بیشتر به زودی ایجاد شود البته اساس کار APIWebVR شامل موارد زیر می باشد :

·         ردیابی هدست اجازه می دهد نا کاربر در محیط مجازی به اطراف نگاه کند ، Interpolation قالبی است که ردیاب سر کاربر محسوب می شود و آن را دنبال می کند

·         حمایت از کنترل های موجود مانند HTC Vive و یا Gear VR که در واقعیت مجازی کار می کنند این کار اجازه می دهد تا کاربر با استفاده از دست خود برای تعامل با محیط مجازی شروع به فعالیت نماید .

·         اطلاعات در مورد چگونگی هدست به اطلاعات رندر 3D ، مانند زمینه دید و نحوه قرار دادن رندر برای هر چشم

موارد فوق نشان می دهد در کمتر از یک دهه آینده طراحان و توسعه دهندگان سایت باید دنیای متفاوت را در طراحی سایت تصور نمایند طراحی سایت های با واقعیت مجازی شاید بزرگ ترین تحول جدید در یک دهه آینده محسوب شود .

 

 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (355)
گروه خبر: طراحی سایت, سبک
کد خبر: 2339


  • مرورگرهای واقعیت مجازی در سایت