Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
13

طراحی سایت مناسب برای تمامی افراد

طراحی سایت مناسب برای تمامی افراد

طراحان همیشه برای طراحی سایت سعی می کنند از بهترین شیوه ها استفاده نمایند ، همیشه از طراحی پاسخگو استفاده می کنند، فضای کافی (White Space)سفارشی را حفظ می کنند، طرح فونت و رنگ را با خط مشی مشتری مطابقت می دهند با این حال برخی از اقدامات جزئی که باعث جذب کاربران بیشتر می شود را رعایت نمی کنند و شاید شیوه ای که به عنوان بهترین شیوه از آن استفاده می کنند اشتباه باشد . یکی از این اشتباهات زمانی است که کاربرانی با نقض عضو مثلا کم بینا می خواهد از سایت استفاده کند در این زمان می باشد که طراح پس از طراحی متوجه می شود که این نوع کاربران را در طراحی خود فراموش کرده است . اگر به جامعه نگاه کنید می بینید در هر کشور افراد کم بینا و یا کور رنگ زیاد شده است مثلا در ایالات متحده 4.5 درصد افراد کور رنگی دارند و 4 درصد کم بینا می باشند این یعنی تقریبا 10 درصد جامعه مشکل بینایی دارند . یکی از قسمت های مهمی که در طراحی برای این نوع افراد مهم می باشد انتخاب رنگ هنگام طراحی سایت است چرا که تاثیر مستقیم بر بینایی آنها می گذارد ، رنگ ها باید طوری انتخاب شود که افراد مبتلا به کم بینایی و یا کور رنگی بتوانند به راحتی بخش های مختلف سایت را تشخیص دهند .


همچنین دید کم نیز یکی از مشکلات افراد کم بینا می باشد اینکه اشکال و متن ها را به دلایل مختلف به صورت تار و یا موج گونه می بینند و طراح باید در انتخاب نوع فونت و اندازه آن این نوع افراد را نیز در نظر بگیرد . اما باید دقیقا چه کاری انجام داد بسیاری از شرکت ها قوانینی را برای طراحان سایت قرار داده اند تا براساس آن سایت برای همه افراد قابل دسترس باشد یکی از این قوانین WCAG 2.0 می باشد این قانون شامل یک سری از قواعدی می باشد که طراحان هنگام طراحی باید از آن تبعیت نمایند همچنین هر نسخه شامل قوانین جدید می باشد که طیف بیشتری را شامل می شود .


مثلا در مورد رنگ ها که یکی از شایع ترین موارد کم بینایی و یا کور رنگی را شامل می شود قوانین مشخصی دارد که تبعیت از آن باعث دسترس پذیر بودن سایت توسط این نوع کاربران می شود . این فانون سه سطح مختلف را برای رنگ ها در طراحی سایت دیده است :

·         A: حداقل

·         AA: محدوده متوسط

·         AAA: بالاترین

اکثر طراحان سایت دوست دارند از AA در رنگ استفاده کنند چرا که کاربران بیشتر این رنگ را دوست دارند . استاندارد AA یک نسبت 4.5 تا 1 بین پیش زمینه (تصاویر و متن) و پس زمینه است ، تنظیم کنتراست رنگ سایت یک راه ساده برای بهبود سهولت استفاده برای افراد کم بینا می باشد . در حالی که کنتراست رنگی مهم است، به همان اندازه ضروری است که از رنگ به عنوان "تنها ابزار بصری انتقال اطلاعات" استفاده نکنید (دستورالعمل 1.4.1 WCAG). یکی دیگر از راه ها، یک شاخص بصری پشتیبان برای کسانی که با کوری رنگی مبارزه می کنند، ارائه شده است. ترکیب استفاده از white space و متن می تواند یکی دیگر از راه های باشد که به طراح کمک می کند طرحی قابل قبول از نظر تشخیص بخش های مختلف سایت برای افراد کم بینا ایجاد نماید .


همچنین هنگامی که کاربر یک فرم را بدون فیلدهای ضروری ارسال می کند ممکن است یک پیغام قرمز رنگ برای آن نمایش داده شود که از او می خواهد فیلدهای ضروری را پر نماید اما این برای افراد کور رنگ مناسب نیست چرا که با رنگ قرمز مشکلات زیادی خواهند داشت شاید ایجاد یک نشانه از خطا که فیلد مورد نظر را نشان می دهد بسیار موثرتر باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (265)
کد خبر: 2361


  • طراحی سایت مناسب برای تمامی افراد