Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
06

نقش داستان نویسی در طراحی UX

نقش داستان نویسی در طراحی UX

طراحان UX برای طراحی مناسب از تکنیک ها و تحقیقات مختلفی مانند مطالعات متنی ، مصاحبه ها و کارگاه های آموزشی استفاده می کنند . آنها خلاصه های یافته های خود را به سناریوهای کاربر و جریان کاربر تبدیل می نمایند که باعث ایجاد تمرکز تیم طراحی UX هنگام طراحی سایت و یا اپلیکیشن می شود . طراحان برای ایجاد طراحی بهتر باید درک عمیق تری نسبت به عملکرد کاربران در سایت و در فضای مجازی داشته باشند برای همین نوشتن سناریوهای کاربر بسیار مهم و حیاتی می باشد و نباید آن را بدون اطلاع از درک درست از کاربران تهیه کرد چرا که این سناریوها پایه و اساس همه کارهای که قرار است کاربر در سایت انجام دهد را ایجاد می کند . یک طراح UX در مورد سنارویوهای کاربر و مشکلاتی که ممکن است در هنگام کار با سایت درگیر آن شود و همچنین روش های که برای برطرف کردن این مشکلات در سناریوها وجود دارد فکر می کند چرا که آن مشکلات بخش بزرگی از طراحی UX می باشد . اما یک سنارویو یا داستان چگونه ایجاد می شود ؟ اگر بخواهیم به صورت عام این مسئله را بیان کنیم یک داستان یا سناریو یک دنباله ای خطی از تصاویر می باشد که با هم به نمایش یک داستان می پردازد در واقع طراح می تواند با استفاده از ابزارهای نظیر Wireframe ها این تصاویر را برای طراحی ایجاد نماید . مزایای اساسی یک داستان و یا سناروی کاربر شامل موارد زیر می باشد :

تصاویر : یک تصاویر ارزشی بالاتر از هزاران کلمه را دارد نقاشی و یا تصویر کمک می کند تامردم آن را بیشتر درک کنند و با آن مانوس شوند . یک تصویر شفاف و کامل معنادارتر و قدرتمندتر از هر کلمه ای می تواند منظور انسان ها را به یکدیگر برسانند برای همین بوده است که در بسیاری از اثرات تاریخی دارای اشکال های مختلفی می باشند .


درک درست : سنارویو نویسی کمک می کند تا یک تیم طراحی و یا طراح و مشتری  ارتباط کاملی با آن برقرار نمایند و بتوانند بهتر و راحتر با سناریو همراه شوند . به عنوان یک انسان ما اغلب با شخصیت های داستان در فضای مجازی مانند اشخاص در فضای واقعی همدردی کرده و آن ها را به خوبی درک می نماییم همین اصل باعث می شود شخصیت های سناریو که می توانند مدیر سایت ، کاربر عادی و یا مشتری وفاردار باشند به درستی توسط طراحان درک شود .

پیدا کردن اشکالات در ابتدای کار : همانطور که گفته شد سناریو درک طراح را نسبت به بخش زیادی از طراحی باز می کند و به آن ها اجازه می دهد قبل از طراحی سایت به خوبی با بخش های متعدد و مراحل کار آشنا شوند همین امر باعث می شود به راحتی بتوانند بخش بزرگی از مشکلات را در ابتدای کار به دست آورند و بدین صورت برای رفع آن از ابتدای طراحی بکوشند و مشکلات را در هنگام طراحی ببینند که این امر باعث صرفه جویی زمان و هزینه می شود .  

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (279)
کد خبر: 2399


  • نقش داستان نویسی در طراحی UX