Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
07

نکاتی در مورد قرار گیری المان ها در سایت

نکاتی در مورد قرار گیری المان ها در سایت

امروزه هزاران سایت و شاید میلیون ها سایت در روز طراحی و آماده می شوند بسیاری از آن ها با شکست مواجه شده و ظرف مدت کوتاهی دیگر کسی به این سایت ها سر نمی زنند اما چه چیزی باعث می شود که این اتفاق بیافتد و اساسا چه چیزی باعث جذب کاربران و وفادار ماندن آن ها می شود ؟ به طور کلی یک کاربر یا شخص وقتی در یک محیط فیزیکی و یا مجازی قرار می گیرد به دنبال چند مورد می گردد که شامل موارد زیر می باشد :

المان های محیط چه چیزی می باشد ؟

المان های مهم کجا قرار گرفته اند ؟

چگونه المان ها به همدیگر مرتبط هستند؟

چگونه این المان ها من را برای رسیدن به هدف راهنمایی کنند؟

اگر این سوالات را در یک طراحی سایت و یا اپلیکیشن به درستی پاسخ دهیم در واقع می توانیم مطمئن شویم مراحل طراحی UX را به خوبی انجام داده ایم . این یکی از روش های نوین برای پی بردن به طراحی موفق آمیز می باشد چرا که همیشه بخش زیادی از مغز هنگامی که در یک محیط جدید قرار می گیرد در گیر اشیاء و المان های محیط می باشد که اگر به درستی در محیط طراحی شده باشد کاربران و یا شخصی که در محیط فیزیکی و یا مجازی قرار می گیرد می تواند به سرعت با آن ها ارتباط خوبی برقرار نماید همین ارتباط خوب باعث می شود آن محیط که می تواند یک سایت باشد کاربر خود را به هدف مورد نظر سایت راهنمایی کند. ما در ادامه به برخی از نکات در  طراحی ها که می تواند باعث قرار گیری درست المان ها در سایت قرار شود می پردازیم .


اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد شکل المانی می باشد که قرار است جزئی از هدف سایت باشد در دنیای واقعی المان ها تغییر شکل نمی دهند ولی در فضای مجازی المان ها ممکن است بر اثر قرار گیری موس بر روی آن ها تغییر شکل دهند اینکه آیا این تغییر شکل مثبت می باشد و یا خیر باید بسیار دقت کرد چرا که ممکن است در منحرف کردن هدف سایت تاثیر گذار باشد . این کار باید طوری انجام شود که باعث شگفتی و توجه بیش از حد کاربران به آن المان خاص گردد البته نباید باعث شود کاربران هنگام دیدن المان های که قرار است تغییر کنند دچار مشکل خواندن متن و یا لینک مورد نظر آن ها گردد که این کار بیشتر باعث ایجاد ناراحتی مخاطبین می شود . دومین نکته ای که باید به درستی اعمال شود ایجاد ماسک در المان های سایت می باشد قرار دادن ماسک برای هر المانی نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت و باید دقت کرد کدام المان می تواند به خوبی ماسک مورد نظر خود را در سایت بگیرد برخی از طراحان گمان میکنند قرار دادن این نوع سبک در هر المانی به جذب مخاطب بیشتر کمک می کند که این فکر غلط و اشتباه می باشد .


سومین نکته ای که باید در طراحی المان های سایت مورد توجه قرار گیرد قرار دادن صحیح المان ها در سایت می باشد، در دنیای واقعی محیط ما از سطوح و لبه های روشن ساخته می شود ما به ندرت با مشکل فهمیدن جای که یک شی و یا المان قرار دارد مواجه می شویم در واقع قرار گیری المان ها در جای مناسب خود همیشه می تواند به کاربران در سایت کمک زیادی نماید اینکه استانداردهای قرار گیری المان ها بخصوص المان های مهم تقریبا یک جای مشخصی در سایت دارند امری بدیهی است اما برخی از طراحان هنگام طراحی سایت برای تنوع و ایجاد نوآوری به صورت نادرست المان ها را در قسمت های از سایت قرار می دهند که کاربران برای پیدا کردن المان های مورد نیاز خود باید زمان زیادی صرف نمایند که این کار باعث نارضایتی و در نتیجه ترک سایت می شود .

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (240)
کد خبر: 2401


  • نکاتی در مورد قرار گیری المان ها در سایت