Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
19

چگونگی اطمینان از سازگاری رنگ ها در طراحی سایت

چگونگی اطمینان از سازگاری رنگ ها در طراحی سایت

رنگ ها همیشه بخش مهمی از یک طراحی را شامل می شوند آن ها می توانند به سادگی با کاربران سایت ارتباط برقرار کنند با این حال استفاده اشتباه از رنگ ها می تواند به برند تجاری شرکت و یا سایت آسیب جدی وارد نماید و باعث سردرگمی کاربران و در نتیجه ترک آن ها از سایت شود . هنر طراحی رنگی نقش عظیمی در برند مدرن ایفا می کند و برای ایجاد یک تجربه دیجیتالی که مشتریان شما با آن بهتر ارتباط برقرار می کنند بسیار حائز اهمیت می باشد در واقع می توان گفت بخش اعظم زیبای طراحی در انتخاب و طراحی رنگ نهفته است اینکه چگونه رنگ ها را با استفاده از استراتژی خود انتخاب می کنند تا با برند شرکت ، لذت بخشی از رنگ و یا رنگ های انتخاب شده و چشم نوازی و موارد دیگر مطابقت داشته باشد بسیار مهم و سخت می باشد چرا که رنگ انتخاب شده باید در تمامی بخش ها و المان های سایت در صورت های مختلف حضور داشته باشند و اینکه رنگ و یا رنگ های انتخاب شده برند شما را نشان می دهد مانند رنگ قرمز و سفید که برند کوکاکولا را به نمایش می گذارد و یا رنگ قرمز و زرد که برند مک دونالد را نشان می دهد . استفاده از رنگ های آرام در لوگو یک سایت و همچنین طراحی منحصر به فرد در آن می تواند ضمینه ای به ذهن سپاری این لوگو را در ذهن مخاطب یا کاربران ایجاد نماید . ما در این قسمت چند نکته از رنگ های موفقیت آمیز در کمپین های بازاریابی را شرح می دهیم تا بتوان از این تجربیات در انتخاب و طراحی رنگ ها برای طراحی سایت استفاده نمود . مغز انسان، رنگ ها را به احساسات مختلف متصل می کند که می تواند بر تصمیم گیری آنها تأثیر بگذارد اطلاعات مهمی که می تواند در فروش و بازاریابی نیز تاثیر حیاتی داشته باشد . اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که هر رنگ چه نوع طیفی از مخاطبان را شامل می شود . همچنین چرخ رنگ که توسط  سر ایزاک نیوتن ساخته شده است می تواند به طراحان جهت هماهنگ بودن رنگ ها کمک نماید . این نوع طرح این کار را با استفاده از هر دو رنگ روی چرخ که مخالف یکدیگر هستند و با استفاده از سه رنگ که یک مثلث همسطح روی چرخ را ایجاد می کنند یا چهار رنگ مستطیل شکل (دو جفت رنگ با یکدیگر در هر دو جفت) مورد استفاده قرار می گیرد .


اگر چرخ رنگ را بچرخانیم باز رنگ ها هماهنگ را می توان به راحتی پیدا کرد و به این ترتیب به طراح جهت انتخاب رنگ های هماهنگ کمک می نماید . دومین نکته ای که باید در هنگام انتخاب رنگ ها مورد توجه قرار گیرد روانشناسی رنگ می باشد هر کاربری بنا به نوع سلیقه و فرهنگی که در آن شهر و یا کشور دارد از هر رنگ و یا طیفی از رنگ ها را نشانه موفقیت و پیروزی و یا نشانه شکست و تحقیر می داند تفاوت نگرش هر یک از فرهنگ ها باعث شده است که طراح باید هنگام انتخاب رنگ به درستی بداند برای چه نوع فرهنگ های سایت و رنگ آن را انتخاب می نماید . مثلا یک لباس قرمز به عنوان لباس عروس برای کشور های آمریکا و قاره آمریکا شوک و عجیب می باشد حال آنکه در کشورهای مانند تایوان و هند یک رسم عادی محسوب می شود . در شکل پایین به صورت کلی در مورد نوع رنگ ها و حالت های که هر رنگ از دید کاربران ایجاد می کند نمایش داده شده است البته بنابه صحبت گفته شده این حالت ها ممکن است به نوع فرهنگ ها کمی متفاوت به نظر برسد که باید به صورت جزئی بررسی شود .


همچنین باید توجه کرد انتخاب رنگ طوری باشد که در انواع دیوایس های مختلف مانند موبایل های هوشمند ، تبلت ها و کامپیوتر های شخصی به صورت یکسان واضح و زیبا به نظر برسد برخی از طراحان رنگ های را انتخاب می کنند که فقط در یک دیوایس ایده ال به نظر می رسد برای جلوگیری از این اشتباه باید موارد زیر را در نظر گرفت :

·         هر طراح باید قبل از انتخاب نهای رنگ و یا رنگ ها آن را در انواع دیوایس ها به صورت واقعی یا شبیه ساز تست نماید همچنین نرم افزار f.lux کمک می کند که رنگ ها را در انواع وضعیت های مختلف مورد بازدید قرار دهیم .

·         لازم است از متخصصان رنگ برای رنگ های انتخاب شده نظر خواهی کرد چرا که هر چقدر طراح متخصص در زمینه رنگ باشد به اندازه متخحصصی که عمر خود را صرف مطالعه رنگ ها کرده است نمی تواند مسلط باشد .

·         هنگام انتخاب رنگ ها فقط با استفاده از پلت های رنگی دیجیتالی که امروزه به صورت آنلاین در دسترس همه می باشند آن ها را انتخاب ننماید چرا که باید توجه داشته باشید علاوه بر محیط مجازی که برای طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرد محیط واقعی وجود دارد که شاید رنگ های شما به صورت کاغذ در آن چاپ شود و نمایش زیبای رنگ در آن ها بسیار مهم می باشد .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (361)
گروه خبر: طراحی سایت, رنگ
کد خبر: 2421


  • چگونگی اطمینان از سازگاری رنگ ها در طراحی سایت