Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
22

اهمیت تست کاربر و نکات مهم آن در طراحی سایت

اهمیت تست کاربر و نکات مهم آن در طراحی سایت

تست یک قسمت اساسی از کار طراح UX و بخش اصلی فرایند طراحی UX است ، می توان گفت تست یک طراحی الهام بخش و هدایت کننده و همچنین جلوگیری کننده ضررهای است که شاید در آینده برای شرکت و یا سایت به وجود آید . آزمایش قابلیت استفاده شامل مشاهده کاربران از طرح موجود می باشد که به تیم طراح کمک می کند موارد اشتباه را قبل از نهای کردن طراحی اصلاح نمایند ، دو روش برای اجرای یک آزمون قابلیت استفاده وجود دارد:

     Moderated، که در آن یک ناظر با یک شرکت آزمایشی کار می کند.

     Unmoderated، که در آن شرکت کننده تست به تنهایی را تکمیل می کند.

ما بر روی اولین تمرکز می کنیم، اما برخی از نکات ذکر شده را می توان به هر دو نوع تست اعمال کرد. در اولین گام طراحی خود سعی کنید تست ها را انجام دهید در واقع توصیه می شود با هر فاز طراحی تست ها گرفته شود این باعث می شود در هر مرحله، بتوان مواردی که توسط طراحان فراموش کرده اند  را به خوبی متوجه و بر روی طرح مورد نظر در همان گام های اولیه اصلاحات مورد نظر انجام شود . همین نکته شاید می توان مهمترین نکته ای دانست که در تست های طراحی به آن توجه نمی شود چرا که برخی از طراحان شروع به طراحی سایت می کنند گویی که این طرح برای خود آن ها می باشد و نیازی به نظر خواهی از طیف های گوناگون کاربری نیست و زمانی که طرح نهایی آماده می شود متوجه انتقادهای مختلف از این طرح می شوند و در این مرحله شروع به اصلاح طراحی می کنند که باعث می شود زمان و هزینه به هدر رود .


یکی دیگر از نکاتی که باید در تست مورد نظر داشت این است که تست ها می توانند درصد موفقیت اهداف یک سایت را نشان دهند گاهی اوقات طرح مورد نظر در سایت دارای اشکال خاص فنی نمی باشد اما هنگام تست متوجه می شویم که آن احتمال و درصدی را که از آن نوع طراحی انتظار داشته ایم تا اهداف سایت را پوشش دهد برآورده نشده است در این جا نیز نیاز به اصلاح طرح موجود خواهیم داشت .  همچنین در تست مشخص می شود زمانی که ما در یک یا چند  فرآیند طراحی شده در سایت در نظر گرفته ایم با زمانی که کاربران شروع به تست آن فرآیندها انجام داده اند مطابقت دارند یا خیر ؟ چرا که زمانی که یک فرآیند بیش از حد مورد نظر طراح در تست به طول بی انجامد نشان دهنده این است که طرح مورد رضایت کاربران نبوده است و کاربران باید برای فهمیدن نوع فرآیند آن نیاز به تفکر و زمان طولانی تر دارند که باید در صورت این اتفاق طرح مربوط به فرآیند و یا فرآیندها اصلاح گردد . توصیه می شود قبل از انجام تست  بسته به نوع تست آن ها را اولویت بندی کرده و سپس در اختیار کاربران قرار دهید در این صورت به راحتی می توان بعد از انجام تست نتایج تست را به درستی محاسبه کرد تا از میزان درستی و یا اشتباه بودن طرح مطمئن شد .

 

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (342)
گروه خبر: طراحی سایت, تست
کد خبر: 2426


  • اهمیت تست کاربر و نکات مهم آن در طراحی سایت