Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
03

نتایج مطالعات گروه نورمن در طراحی سایت

نتایج مطالعات گروه نورمن در طراحی سایت

طراحی سایت از دهه 1990 زمانی که سایت های مانند AOL و GeoCities حکمران های اینترنت بودند در بین شرکت ها رواج پیدا کرد . طراحی خود را با درک عمیق تر از اصول مانند قابلیت استفاده و تجربه کاربر تکامل داده است بسیاری از متخصصان شروع به مطالعه در مورد فاکتورهای مهم در طراحی سایت کرده اند تا بتوانند طراحی با کیفیتی ایجاد و در اختیار مشتریان خود قرار دهند . یکی از این گروه های تخصصی گروه مشاوره نیلسون نورمن پدر طراحی تجربه کاربری یا همان UX می باشد . در یکی از اولین مطالعات این گروه که در سال 1996 تمام شد آنها 10 خطای طراحی وب را شناسایی کردند که در آن روزها بسیار دشوار بود . این گروه که می توان آن را گروه NN نامید (مخفف نیلسون نورمن) مطالعات گسترده ای را در سال 2016 انجام داده است آن ها دریافتند طراحان به جای آموختن اشتباهات گذشته در چند دهه دائما در حال تکرار اشتباهات گذشته می باشند . این اشتباهات ناشی از فراموشی طراحان از اصول اولیه طراحی می باشد . اصولی که شامل موارد زیر است :

·         سهولت پیدا کردن اطلاعات سایت توسط کاربران

·         سهولت خواندن محتوای سایت توسط کاربران

·         سهولت در درک کاربران از کلیک بر روی یک لینک و یا یک دکمه


یکی از اشتباهاتی که طراحان تقریبا در چند دهه اخیر انجام می دهند این است که آن ها نیازهای واقعی کاربر را به خوبی درک نکرده اند و به نوعی با او هنگام طراحی همسو نبوده اند . مطالعه این اشتباهات ناشی از عدم وضوح و درک مسائلی مانند : مکان نادرست در نشان دادن محتوا ، دسته بندی و پیوندهای نادرست ، لینک های خراب و بسیاری از این نوع موارد می باشد که نشان می دهد درک درستی از کاربر هنگام طراحی سایت صورت نگرفته است . این مطالعه به صورت واضح مطرح می کند که بسیاری از طراحان برای ایجاد طراحی منحصر به فرد خود محتوا را در قسمتی از سایت طراحی می کنند که جزء عادت وب گردی بسیاری از طراحان نمی باشد همچنین این مطالعه نشان می دهد دسته بندی های ناوبری یا لینک هایی است که به نظر می رسد مانع کاربران برای رسیدن به اطلاعات می شود به گونه ای آن ها را سردرگم و یا عصبی می کند که سایت را ترک کرده و به سمت سایت های رقیب کشیده می شوند .


یکی دیگر از اشتباهاتی که بیشتر طراحان سایت و فروشگاه های اینترنتی اشتباه می کنند مخفی کردن قیمت سرویس ها و یا محصولات سایت می باشند آن ها تا مرحله آخر نمی گذارند خریدار به درستی قیمت آن محصولات و یا سرویس ها را ببینند همین امر باعث شده است که کاربران آن سایت را ترک نمایند چرا که هیچ خریداری رفتار غیر صادقانه فروشنده را دوست ندارد . یکی دیگر از مطالعاتی که گروه NN انجام داده است درجه طراحی تجربه کاربری در یک سایت می باشد اینکه آیا UX به درستی در طراحی سایت انجام شده است یا خیر . براساس این مطالعات اشتباهات رایج طراحی در UX به صورت زیر می باشد :

·         ایجاد اطلاعات جزیره ای در سایت

·         تکرار لینک ها و پیوندها در یک صفحه و یا چند صفحه به صورت نامنظم

·         نتیجه جستجو به صورت درست و کامل کار نمی کند

·         فیلترهای نادرست و نا هماهنگ

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (302)
کد خبر: 2445


  • نتایج مطالعات گروه نورمن در طراحی سایت