Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
25

فاکتورهای مهم در طراحی UX موفق در سایت

فاکتورهای مهم در طراحی UX موفق در سایت

طراحی تجربه کاربری یا همان UX به عنوان ستون فقرات یک طراحی سایت و یا اپلیکیشن و مانند موتور یک ماشین شناخته می شود . این نوع تجربه در دنیای دیجیتال باعث موفقیت و یا شکست یک کسب و کار آنلاین می باشد بنابراین بسیاری از طراحان و متخصصان به آن به عنوان عامل موفقیت در طرح خود می نگریند . شاید برخی موارد پیش آمده است که وقتی یک فرآیند را در یک سایت دنبال می کنید از آن لذت می برید و یا برعکس از یک فرآیند کسل کننده در یک سایت بسیار ناراحت می شوید این همان تجربه کاربری است که شاید در لحظه اول آن را خوب درک نکرده اید ولی در هنگام پیمایش سایت به خوبی آن را حس می کنید . اما چه چیزی باعث قوی تر شدن یک طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت می شود ؟ برخی از متخصصان روش نوینی برای ایجاد یک UX قوی در سایت و یا اپلیکیشن ایجاد نموده اند آن ها به جای طراحی و سپس آزمایش طرح ایجاد شده ابتدا نیازهای کاربران را اولویت بندی می کنند و با اهداف سایت تطابق می دهند و سپس آن ها را به صورت فاکتورهای زیر به خوبی می سنجند :

کارکرد (Functionality) : یک طراحی UX موفق هم آموزنده و هم لذت بخش برای کاربران می باشد این کار از طریق کارکرد درست بخش های مختلف سایت ایجاد می شود . به عنوان مثال، برای یک سایت تجارت الکترونیک، کاربران متنوعی با دیوایس های گوناگونی انتظار دارند به طور مستقیم به اطلاعات محصول، گرافیک، ویدئو (در صورت لزوم)، اطلاعات کاربری خود و تجربه کارکرد ساده هنگام پرداخت آنلاین محصول دست یابند این امر باید باعث شود تیم طراحی UX تمرکز خود را بر روی نشانه های ناوبری ، سلسله مراتب مراحل فرآیند خرید و طراحی قالب های واکنشگرا متمرکز نماید .


ارزش (Value ) : هر قطعه از محتوای دیجیتال باید ارزش را فراهم کند. به عنوان مثال در طراحی سایت تجارت الکترونیکی یا فروشگاهی، ارزش ممکن است به یک برنامه پاداش و یا فراهم کردن راه کارهای برای تصمیم گیری بهتر برای کاربران انجام شود به عنوان مثال مقایسه محصولات در یک سایت فروشگاهی که باعث می شود تصمیم گیری در مورد خرید یک محصول از چند محصول بعد از مقایسه راحت تر انجام شود .

رضایت : وقتی یک کاربر با یک تکنولوژی در حال تعامل است این تعامل می  تواند یک پاسخ حسی را بین کاربر و تکنولوژی ایجاد نماید . طراح هرگز نمی خواهد طرحی که برای سایت و یا اپلیکیشن ایجاد نموده است باعث نارضایتی کاربران شود و برعکس دوست دارد پاسخ حسی کاربران همیشه مثبت بوده و رضایتمندی آن ها را ایجاد نماید . برای همین تمرکز بر روی رنگ های استفاده شده و یا افکت های جذاب و طرح های مرموز همراه با جذابیت می تواند این فاکتور را برای طراحان هموار نماید .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (489)
کد خبر: 2524


  • فاکتورهای مهم در طراحی UX موفق در سایت