Menu
97 35 94 66  info@samiaco.ir
21

وجه تمایز بین UI و UX در سایت با یک مثال

وجه تمایز بین UI و UX در سایت با یک مثال

بحث در مورد تعاریف بین UI و UX بحث بسیار داغی در طراحی سایت و یا طراحی یک اپلیکیشن محسوب می شود. دورنورمن در یک کنفرانس UX در سانفرانسیسکو در یک مصاحبه ویدئویی توضیح می دهد که طراحی تجربه کاربری یا همان UX در مورد کل تجربه ای است که کاربر با محصول ، شرکت و خدمات سرو کار دارد . همه چیز از راه خدمات به مشتری درک می شود که چگونه محصول  و یا خدمات باید به راحتی می تواند در اختیار کاربران قرار گیرد . برخی از طراحان و یا متخصصان سوالات زیادی در مورد همپوشانی و یا جدا بودن کامل UI/UX دارند اینکه آیا طراحی رابط کاربری یا همان UI زیر مجموعه ای از UX می باشد و اینکه چگونه با تعریف کردن UX در یک محصول و یا خدمت می توان این دو را از هم تفکیک نمود . پاسخ به این پرسش می توان متفاوت باشد ولی برطبق یک مکتب فکری در بین متخصصان می توان به سوالات فوق اینگونه پاسخ داد : خانه را در نظر بگیرید فریم خانه ساختار فیزیکی است که همان برنامه نویسی می باشد حال سیستم برق و لوله کشی و سیستم تهویه هوا عملکرد خانه است که همان تجربه کاربری محسوب می شود حال سخت افزار پنجره، دستگیره ها، سوپاپ ها و رنگ ها در نظر بگیرید چگونه صاحب خانه به وسیله آن ها می تواند از زندگی کردن در خانه لذت ببرد که همان طراحی رابط کاربری را شامل می شود . در این مثال، دو نکته جداگانه هستند.


آنها بر یکدیگر متکی هستند، اما همپوشانی کمی وجود دارد. اگر طراحی UX فقط مربوط به عملکرد خانه باشد، طراحی UX نیاز  دارد در ابتدا طراحی شود و طراحی رابط کاربر پس از اتمام UX انجام خواهد شد . در این مثال می توان به دستی برخی از موارد زیر را مشاهده نمود :

·         دو مفهوم UI/UX در طراحی سایت و یا طراحی اپلیکیشن مرتبط هستند

·         بله، براساس شرایط طراحی دو مفهوم مورد نظر می توانند همپوشانی داشته باشند.

·         مفهوم UI/UX آنها قابل تعویض نیستند .

·         این چقدر مهم است؟ این می تواند بسیار مهم باشد.

یک کسب وکار که نیاز به طراحی محصول و یا سایت دارد و می خواهد آن را به بازار عرضه نماید باید بداند چه خدماتی را می خواد به خریداران خود عرضه نماید برخی از شرکت ها براساس نیازشان باید متخصص در زمینه UI و UX استخدام نمایند بسیاری از شرکت های کوچک برای اینکه هزینه های خود را کم نمایند تمایل دارند از اشخاصی که هر دو مفهوم را به خوبی درک می کنند و متخصص هستند استفاده نمایند .

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (201)
کد خبر: 2600


  • وجه تمایز بین UI و UX در سایت با یک مثال